H.GHASEMKHANi
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ H.GHASEMKHANi
آرشیو وبلاگ
      Computer Times - کامپیوترتـایــمز (وبسایت علمی خبری آموزشی. نرم افزار. سخت افزار. اینترنت.فناوری.دانلود)
نحوه انتخاب نوت بوک Notebook -کامپیوتر Laptop نویسنده: H.GHASEMKHANi - جمعه ٢۸ فروردین ۱۳۸۸Notebook -کامپیوتر Laptop
کامپیوتر Laptop کامپیوتری کوچک و قابل حمل میباشد که دارای صفحه تصویر مسطح و صفحه کلیدی
 است که روی هم تا میشوند . کامپیوتر های
Laptop که با باتری کار میکنند اغلب دارای یک صفحه تصویر LCD ( نمایشگر کریستال مایع ) میباشند. بعضی از مدلها میتوانند با یک ایستگاه جفت شوند و به   عنوان یک سیستم رومیزی کامل در دفتر عمل کنند. در بعضی از کامپیوتر های Laptop مجموعه ای از برنامه های کاربردی تجاری در ROM تعبیه شده است.
کامپیوترهای
Laptop دارای قابلیت استفاده از برق شهری می باشند. بدین منظور از آداپتورهای خاصی استفاده می گردد. یکی از خصایص بارز کامپیوترهای Laptop ، قابل حمل بودن آنها است . بدین منظور امکان استفاده از باطری در آنها پیش بینی شده است . تمام کامپیوترهای Laptop دارای باطری قابل شارژ می باشند. عمرمفید باطری به نوع باطری و نوع استفاده از سیستم بستگی دارد . کامپیوترهای Laptop دارای مدل های دیگری از باطری بمنظور نگهداری اطلاعات موجود در حافظه CMOS می باشند.
تمام کامپیوترهای
Laptop دارای یک نوع خاص از صفحات نمایشگر LCD می باشند. این نوع صفحات نمایشگر دارای ویژگی های زیر می باشند :
12 تا 17 اینچ
سیاه و سفید ( 16 مقیاس متفاوت برای خاکستری) و یا رنگی ( 65.536 )
بصورت
Passive و یا Active می باشند ( نمایشگرهای Active دارای شفافیت بیشتر و برای مطالعه مناسبتر می باشند)
و اکنون نمایشگر های فوق پیشرفته تا 17 اینچ هم برای لپتاپ ها ساخته شده است . که حتی دقت تصاویر انها از سیستم های رومیزی معمولی و خانگی هم بیشتر هستند .
دستگاه ورودی
در کامپیوترهای شخصی بمنظور ورود اطلاعات از صفحه کلید و یا موس استفاده می شود. در کامپیوترهای
Laptop از دستگاههای ورودی متفاوتی استفاده می شود. در این راستا سه گزینه وجود دارد :
Trackball . با چرخش گوی ، امکان حرکت Cursor بر روی نمایشگر LCD فراهم می گردد.
TrackPoint .با فشردن انگشتان دست بر روی نقطه مورد نظر ،امکان حرکت Cursor فراهم می گردد.
TouchPad . با حرکت دست بر روی Pad امکان حرکت Cursor فراهم می گردد.
اتصالات Docking
اغلب کاربران در زمان استفاده از کامپیوترهای
Laptop دارای مشکلاتی در زمینه صفحه نمایشگر( اندازه کوچک آن ) و یا صفحه کلید ( صفحه کلید کوچکتر از یک صفحه کلید استاندارد است ) می باشند ، بمنظور استفاده راحت تر کامپیوترهای Laptop در مواردی که از آنان بصورت Desktop استفاده می گردد ، Docking station مطرح شده است . سیستم فوق دارای چندین دستگاه جانبی ( مانیتور بزرگ ، صفحه کلید بزرگ ، موس ، چاپگر و دیسک درایو ) متصل شده است . در چنین حالتی می توان Laptop را به Staion مربوطه متصل و از آن بعنوان یک کامپیوتر رومیزی استفاده کرد.در این حالت صرفا" از یک اتصال درLaptop استفاده می شود. اغلب کامپیوترهای Laptop دارای اتصالات Docking می باشند.

 پردازشگرهای نوت بوک  ( Notebook Processors )

در حال حاضرتنوع زیادی از انواع پردازشگرها در کامپیوترهای همراه استفاده می گردد که عدم آگاهی کامل از آنها میتواندسردرگمی زیادی را باعث شود.دو دسته عمده پردازشگرهای معمول شامل پردازشگرهای
INTEL و AMD میشود, در این متن به انواع پردازشگرهای پنتیوم محصول شرکت اینتل میپردازیم:
تفاوت بسیار کمی مابین انواع پردازنده ساخته شده اینتل برای لپتاپ وجود دارد.البته انواع جدیدتر آن نظیر سنترینو و سوناما بر خلاف گذشته با رویکرد مختص به لپتاپ از نظر کیفی و کارایی بیشتر همراه با مصرف کمتر انرژی طراحی و ساخته شده اند.در اینجا تنها به دلیل اشتباهی که گاه از سوی دوستانی که جهت خرید لپتاپ های ارزانتر به فروشندگان متفاوت مراجعه می نمایند و گاه جواب های نامربوط می شنوند,تنها به ذکر مفید انواع پردازنده های اینتل که از نظر نامی بسیار مشابه هم هستند,می پردازیم.در ضمن دقت نمایید که پردازنده های نامبرده به جز دو نوع نامبرده در سطور بالایی که از کیفیت و کارایی و دقت در مصرف بهینه انرژی همانند هم بهره می برند,در زمان ساخت تنها با رویکردی از نظر ابعاد و میزان مصرف برق و سرعت پردازنده نامگذاری شده اند و یادمان باشد که بر خلاف نوع رومیزی,ساخت پردازنده های لپتاپ در دوره نوینی بسر می برد.

Pentium M
در حالتی مابین پنتیوم 3 و پنتیوم 4 ساخته و طراحی گشته است.از نظر میزان مصرف انرژی کمی بهتر از پنتیوم 4 عمل می نماید و کیفیت- کارایی آن مابین این دو قرار می گیرد.این پردازنده جزئی از
Centrino package است.
Celeron M
مشابه
Pentium M بوده با این تفاوت که قیمت آن کمی کمتر از Pentium M می باشد.این امر برای کسانی است که می خواهند لپتاپ مقرون به صرفه تری را خریداری نمایند. level 2 cache memory در Celeron M به 512KB کاهش پیدا نموده,در حالی که در Pentium M این میزان 1 -2 مگابایت می باشد.
تفاوت ریزپردازندهای پنتیوم    و  Celeron
هسته ( Core ) : تراشه های Celeron با محوریت هسته تراشه های پنتیوم 4 ، طراحی و تولید شده اند .
 Cache : تراشه های Celeron نسبت به تراشه های پنتیوم 4 از حافظه Cache کمتری استفاده می نمایند . یک تراشه Celeron ممکن است دارای 128 کیلو بایت L2 Cache باشد . در حالی که L2 Cache استفاده شده در تراشه های پنتیوم 4 ، چهار برابر تراشه های Celeron است. میزان حافظه L2 Cache تاثیر بسیار زیادی را در خصوص کارآئی سیستم بدنبال خواهد داشت .
Clock Speed . شرکت اینتل تراشه های پنتیوم 4 را با هدف اجراء در سرعت های بمراتب بالاتری نسبت به تراشه های Celeron طراحی و تولید نموده است . سریعترین پردازنده پنتیوم 4 ، شصت مرتبه سریعتر از سریعترین پردازنده Celeron است.
Bus Speed . پردازنده ها در خصوص حداکثر سرعت Bus ارائه شده دارای محدودیت می باشند .سرعت Bus پردازنده های پنتیوم 4 ، 30 درصد بیش از پردازنده های Celeron است.
Mobile Pentium 4
سریع ترین پردازنده سیار و قابل حمل اینتل و دارای
Hyper-Threading که بسیار مشابه Desktop Pentium 4 بوده و از تنظیم بهینه تر کنترل دمای پردازنده و مصرف کمی بهتر انرژی بهره مند است.از FSB (Front side bus speed) 533 MHZ بهره می برد که این مقدار در پردازنده های انواع رومیزی در حد800 MHZ می باشد.پردازشگرهای MOBIL PENTIOM از حالتی از POWER MANEGMENT بنام SPEED-STEPبهره میبرد که باعث کاهش مصرف انرژی و کاهش سرعت پردازش, به نسبت بار تحمیلی روی سیستم میشود,SPEED-STEPدوحالت دارد: وضعیت حداکثر توان ویا وضعیت مصرف بهینه باطری ,پردازشگرهای MOBIL CELERONاز SPEED-STEPاستفاده نمی کنند.پردازنده های Mobile Pentium از حالتی بنام SpeedStep بهره می برند که بر اساس system load لپتاپ,میزان برق مصرفی و سرعت پردازنده را تحت تاثیر قرار می دهند.این حالت بر دو نوع است:با حداکثر کارایی که طبیعتا انرژی بیشتری را مصرف می نماید و دیگری حالت مناسب بهینه سازی مصرف انرژی باطری.Mobile Celeron از چنین حالتی بهره نمی برد . در نوتبوک هایی که از این مدل پردازنده استفاده میکنند گهگاه دیده شده است که قدرت پردازنده متناسب با میزان باتری و زمان شارش ان تغییر میکند مثلا در حین کار روی یک پروژه با کاهش شارش باتری نوتبوک شما قدرت پردازنده شما از 2400MHz به 1000Mhz کاهش میابد .
Mobile Pentium 4 Processor-M
که بنام
P4-M نیز شناخته می شود.با حداکثر سرعت 2.6 GHZ این پردازنده هم اکنون به وسیله جایگزینی با Pentium M & Celeron M در لپتاپ های کوچک و سبک با کارایی معتدل و متوسط از دور رقابت خارج شده است.چراکه در لپتاپ های بزرگ و مشابه مدل های رومیزی و قدرتمند نیز از پردازنده هایی همچونregular Mobile and Desktop Pentium 4 استفاده می شود.
Mobile Celeron
بدلیل دارا بودن کمترین میزان حافظه کش به سرعت عملکردی انواع دیگر نمی رسد.(علیرغم دارا بودن
High clock speed ).در لپتاپ های کوچک و سبک بیشترین کارایی را داشته و در انواع ارزانتر آن بکار می رود.
Desktop Pentium 4
برای لپتاپ های نوع جایگزین با مدل رومیزی ساخته شده که با قیمت کمتر از بیشترین قدرت عملکردی برخوردار است . البته بایستی قبول نمود که این پردازنده از پردازنده های
Non-Mobile ( غیر قابل حمل ) محسوب می گردد. در این پردازنده شما از ( FSB (Front side bus speed سریع تری برخوردار هستید.همچنین از 800 MHZ FSB بهره برده و یا دارای Dual Channel Memory می باشد . اما این پردازنده خوره باتری و زمان شارش نوتبوک شما است و شما تنها میتوانید در بهترین حالت حدود 2ساعت بوسیله باتری با نوتبوک خود کار کنید .
Centrino
 درواقع یک نام تجاری است که توسط
INTELعرضه شده و عنوان کامل آن INTEL® CENTRINO MOBILTECHNOLOGY است, که دارای چهار مزیت است:
1- افزایش قدرت پردازش علیرغم
CLOCK-SPEEDظاهرا کمتر بواسطه افزایش حافظه CACHEبه 1MB ,واخیرا MB2
2-ظرافت و کم شدن قطر نوت بوک و نهایتا کاهش وزن اینگونه نوت بوکها . تنوع طراحی، حجم و وزن کمتر نسبت به نوت بوک های
Pentium 4 تنها با استفاده از طراحی Micro FCPGA در این تکنولوژی مقدور گردیده است و برای اینکه حرارت بالای پروسسور این نوت بوک ها باعث بوجود آمدن اختلال در سیستم عملیاتی این دستگاهها نگردد، در این نوع از نوت بوک ها از پروسسورهای ولتاژ پایین (LV) و یا ولتاژ بسیار پایین (ULV) استفاده شده است.
3- بهینه سازی میزان مصرف انرژی واستفاده مدت طولانی تر از باطری . مدیریت جدید مصرف باطری در این تکنولوژی باعث جلوگیری از اتلاف بی دلیل انرژی باطری دستگاه جهت انجام اعمال غیر لازم و کاربردی گشته، نتیجتاً طول عمر و زمان مصرف بیشتر باطری را برای مصرف کننده نوت بوک به ارمغان می آورد.
4-آزادی عمل وامکان استفاده از شبکه بی سیم
WLANوتطبیق با استاندارد WI-FI سیستم WLAN Security پشتیبانی شده توسط این تکنولوژی شامل طیف وسیعی از دستورات امنیتی شبکه، تولید شده توسط شرکت Cisco Systems بوده و باعث جلوگیری از حملات انواع ویروسها، هکرها و ... می گردد.
تفاوت پردازنده های Centrino و Pentium
- پردازنده های
Centrino مخصوص نصب بر روی Notebook ها طراحی شده است این پردازنده ها به گونه ای طراحی شده اند که مصرف کمتر انرژی و تولید گرمای کمتری دارند. این پردازنده ها در اصل به نام Mobile تولید می شوند و هنگامیکه به همراه چیپ ست 855 شرکت اینتل و کارت بی سیم 2100 شرکت اینتل همراه شوند به نام Centrino خوانده می شود که در ایران به نام Centrino معروف شده اند.این گروه دارای حافظه داخلی از 1MB تا 2048K یعنی 2MB می باشد که باعث افزایش قدرت پردازش آنها می شود و سرعت گذرگاه 400MHz دارند. با تولید این پردازنده ها که در چند گروه تولید می شوند، وزن نوت بوکها به علت حذف سیستم های خنک کننده بزرگ قبلی، کاهش چشمگیری داشت. در حال حاضر حدود 85% نوت بوک های دنیا با این پردازنده ها تولید می شوند. در واقع Centrino نمایانگر قویترین تکنولوژی ابداعی شرکت اینتل جهت ساخت انواع نوت بوک می باشد.نوت بوک های دارای تکنولوژی Centrino Mobile نسبت به نوت بوک های Pentium 4 از حافظه L2 Cache با ظرفیت بالای 1 و 2 مگا بایت که به ترتیب Banias و Dothan نام دارند برخوردار هستند. این تکنولوژی نه تنها در جهت افزایش بهره وری سیستم بوده بلکه شامل امتیازات وسیعی از جمله برخورداری کامل نوت بوک از سیستم Wireless Lan ، زمان استفاده بسیار طولانی از باطری، عمر زیاد آن، حجم و وزن کمتر نوت بوک نسبت به مدلهای قدیمی Pentium 4 می باشد.به این ترتیب با اختراع این تکنولوژی توسط شرکت Intel مشتریان نوت بوک قدم به دنیای تازه ای از امکان انتخاب و اعمال سلیقه در سرعت، قدرت پردازش، طراحی، وزن کمتر و ابعاد کوچکتر نوت بوک مورد نیاز خود خواهند گذاشت. مقایسه سرعت پردازنده های Mobile) Centrino) را باPentium اصلا نباید انجام شود ولی افرادی که خیلی مایل به این مقایسه هستند می توانند به سایت شرکت اینتل مراجعه کنند و اطلاعات خود را به روز برسانند.
Dothan
از حافظه نهانی
L2 cache بیشتری بهره میبرد ( 2MB L2 Cash) و علاوه بر بالا بردن کارایی پردازنده در لپتاپ مصرف برق را بهینه می نماید.البته این موضوع برای کسانی که چندان از پریز برق دور نیستند و یا با لپتاپ زیاد کار نمی کنند(تفننی)کارایی خود را از دست می دهد.البته دوتان در همان دسته بندی سنترینو جای می گیرد در واقع همان Centrino است و مثلا این گونه نیست که هر یک چیزی مجزاست و می توان گفت نوع بهینه شده آن است.کارایی پردازنده در حالت دوتان سریع تر است.دوتان از سرعت 1.7 شروع شده در حالی که سنترینو در همان سرعت زیر 1.7 باقی می ماند.همچنین دوتان از ترانزیستور های بیشتری برای افزایش توان محاسباتی بهره میبرد. تکنولوژی ساخت ان 90 نانو متری است .قبلا گفته می شد که دوتان احتمالا باعث افزایش حرارت تولیدی و در نتیجه گرمای حاصله اضافی خواهد گردید که در صورت عدم دفع سبب کوتاهی عمر باطری می گردد ولی تاکنون مقاله ای در اثبات این ادعا نوشته نشده است .این پردازنده در حقیقت نوع جدید پردازنده‌های «پنتیوم ام» (سنترینو) محسوب می‌شود که شرکت «اینتل» دو سال پیش به بازار عرضه کرده بود. شرکت اینتل اعلام کرد که میزان حافظه «کش» سطح دوم (cache 2 Level) در پردازنده «دوتان» در مقایسه با پردازنده «پنتیوم ام» قبلی دو برابر شده و به دو مگابایت افزایش پیدا کرده است. حافظه «کش» به حافظه‌ای گفته می‌شود که درون خود پردازنده تعبیه می‌شود و اطلاعاتی که به وفور مورد استفاده پردازنده قرار می‌گیرند؛ به این حافظه منتقل می‌شوند تا زمان زیادی صرف انتقال اطلاعات از حافظه اصلی (RAM) به پردازنده نشود. شرکت «اینتل» در پردازنده «دوتان»؛ از فناوری جدید 90 نانومتری خود استفاده کرده است به کمک این فناوری ابعاد ترانزیستورهای مورد استفاده در پردازنده کاهش پیدا می‌کند و بدین ترتیب می‌توان تعداد بیشتری ترانزیستور را درون تراشه جای داد. شرکت «اینتل» چندی پیش نیز پردازنده جدید «پنتیوم 4» خود ویژه رایانه‌های شخصی رومیزی با نام «پریسکات» را به بازار داد که در آن نیز از فناوری 90 نانومتری استفاده شده است. کارشناسان عقیده دارند استفاده از فناوری 90 نانومتری سبب افزایش مصرف برق در پردازنده‌های جدید «پنتیوم 4» شده و اگر همین مشکل در پردازنده «دوتان» نیز وجود داشته باشد؛ این امر می‌تواند سبب کاهش عمر باتری رایانه‌های لپتاپ شود. میزان مصرف برق برای تولیدکنندگان رایانه‌های قابل حمل اهمیت زیادی دارد زیرا هرچه پردازنده برق بیشتری مصرف کند؛ عمر باتری و در عمل کارایی رایانه نیز کاهش پیدا می‌کند.
Sonoma
نسل بعدی معماری
Centario شرکت اینتل با نام Sonomaاز یک سری تراشه جدید , GM915 استفاده می کندکه PCI Express bus را روی کامپیوترهای قابل حمل مورد استفاده قرار می دهد. روی این باس یک اسلات Express Card جدید می نشیند که کوچکتر و سریعتر از اسلات PC Cardاست و بزودی جایگزین آن خواهد شد.PC Card ها به اسلات های جدید نمی خورند و مشخص نیست که نوت بوک ها هر دو نسخه را قبول می کنند یا نه به همراه این سری تراشه های جدید , فن آوری صدای Dolby و کارت های گرافیکی Onboard روی نوت بوک ها قرار داده می شوند. اینها برای بر اورده کردن خواسته های مشتریان نوت بوک ها کافی هستند اینتل پیاده سازی فن آوری جدیدی که در ان زمان بین دو شارژباطری افزایش می یابد را به تعویق انداخته . اینتل سازندگان نرم افزاررا تشویق به استفاده از امکانات مدیریت نیرو می نماید. WIFIنیز همراه Centrino بصورت استاندارد روی این کامپیوترها استفاده می شود.نکته جالب اینکه نوع سه حالته (پشتیبانی کننده 11g,11b ,11a )هم به صورت انتخابی وجود دارد.سه حالته بودن می تواند استفاده ازa11رابالا برده وتراکم روی بازه4/2 گیگاهرتزی را با استفاده از دو حالت دیگر تا حدی کاهش دهد.wifi روی یک کارت PCI کوچک جای گرفته در نتیجه قابل ارتقاء خواهد بود . نسخه دو هسته تی این کامپیوترها در راه است که NAPA نام دارد. جای دادن دو پردازنده در یک قطعه این ذهنیت را بوجود می اورد که ممکن است مصرف افزایش یافته ودر عوض عمر باطری کاهش بیابد ولی واقعا چه زمانی ازانرژی یک نوت بوک به طور کاملی استفاده می گردد؟ خیلی کم. فن اوری دو هسته ای هنگامی که شما به انرژی احتیاج دارید ,آن را ارائه می دهد,وهنگامی که نیازی نداشته باشید , خیلی راحت یک هسته را خاموش می کنید . به طور خلاصه پیشرفتهای ایجاد شده در Sonoma عبارتند از : یک گذرگاه پیشین 533 مگاهرتز ، پشتیبانی حافظه پرسرعت DDR2،  گذرگاه PCI Express، صوت بهتر و 802.11a/b/gWi-Fi.

 Notebook -کامپیوتر Laptop
کامپیوتر Laptop کامپیوتری کوچک و قابل حمل میباشد که دارای صفحه تصویر مسطح و صفحه کلیدی
 است که روی هم تا میشوند . کامپیوتر های
Laptop که با باتری کار میکنند اغلب دارای یک صفحه تصویر LCD ( نمایشگر کریستال مایع ) میباشند. بعضی از مدلها میتوانند با یک ایستگاه جفت شوند و به   عنوان یک سیستم رومیزی کامل در دفتر عمل کنند. در بعضی از کامپیوتر های Laptop مجموعه ای از برنامه های کاربردی تجاری در ROM تعبیه شده است.
کامپیوترهای
Laptop دارای قابلیت استفاده از برق شهری می باشند. بدین منظور از آداپتورهای خاصی استفاده می گردد. یکی از خصایص بارز کامپیوترهای Laptop ، قابل حمل بودن آنها است . بدین منظور امکان استفاده از باطری در آنها پیش بینی شده است . تمام کامپیوترهای Laptop دارای باطری قابل شارژ می باشند. عمرمفید باطری به نوع باطری و نوع استفاده از سیستم بستگی دارد . کامپیوترهای Laptop دارای مدل های دیگری از باطری بمنظور نگهداری اطلاعات موجود در حافظه CMOS می باشند.
تمام کامپیوترهای
Laptop دارای یک نوع خاص از صفحات نمایشگر LCD می باشند. این نوع صفحات نمایشگر دارای ویژگی های زیر می باشند :
12 تا 17 اینچ
سیاه و سفید ( 16 مقیاس متفاوت برای خاکستری) و یا رنگی ( 65.536 )
بصورت
Passive و یا Active می باشند ( نمایشگرهای Active دارای شفافیت بیشتر و برای مطالعه مناسبتر می باشند)
و اکنون نمایشگر های فوق پیشرفته تا 17 اینچ هم برای لپتاپ ها ساخته شده است . که حتی دقت تصاویر انها از سیستم های رومیزی معمولی و خانگی هم بیشتر هستند .
دستگاه ورودی
در کامپیوترهای شخصی بمنظور ورود اطلاعات از صفحه کلید و یا موس استفاده می شود. در کامپیوترهای
Laptop از دستگاههای ورودی متفاوتی استفاده می شود. در این راستا سه گزینه وجود دارد :
Trackball . با چرخش گوی ، امکان حرکت Cursor بر روی نمایشگر LCD فراهم می گردد.
TrackPoint .با فشردن انگشتان دست بر روی نقطه مورد نظر ،امکان حرکت Cursor فراهم می گردد.
TouchPad . با حرکت دست بر روی Pad امکان حرکت Cursor فراهم می گردد.
اتصالات Docking
اغلب کاربران در زمان استفاده از کامپیوترهای
Laptop دارای مشکلاتی در زمینه صفحه نمایشگر( اندازه کوچک آن ) و یا صفحه کلید ( صفحه کلید کوچکتر از یک صفحه کلید استاندارد است ) می باشند ، بمنظور استفاده راحت تر کامپیوترهای Laptop در مواردی که از آنان بصورت Desktop استفاده می گردد ، Docking station مطرح شده است . سیستم فوق دارای چندین دستگاه جانبی ( مانیتور بزرگ ، صفحه کلید بزرگ ، موس ، چاپگر و دیسک درایو ) متصل شده است . در چنین حالتی می توان Laptop را به Staion مربوطه متصل و از آن بعنوان یک کامپیوتر رومیزی استفاده کرد.در این حالت صرفا" از یک اتصال درLaptop استفاده می شود. اغلب کامپیوترهای Laptop دارای اتصالات Docking می باشند.

 پردازشگرهای نوت بوک  ( Notebook Processors )

در حال حاضرتنوع زیادی از انواع پردازشگرها در کامپیوترهای همراه استفاده می گردد که عدم آگاهی کامل از آنها میتواندسردرگمی زیادی را باعث شود.دو دسته عمده پردازشگرهای معمول شامل پردازشگرهای
INTEL و AMD میشود, در این متن به انواع پردازشگرهای پنتیوم محصول شرکت اینتل میپردازیم:
تفاوت بسیار کمی مابین انواع پردازنده ساخته شده اینتل برای لپتاپ وجود دارد.البته انواع جدیدتر آن نظیر سنترینو و سوناما بر خلاف گذشته با رویکرد مختص به لپتاپ از نظر کیفی و کارایی بیشتر همراه با مصرف کمتر انرژی طراحی و ساخته شده اند.در اینجا تنها به دلیل اشتباهی که گاه از سوی دوستانی که جهت خرید لپتاپ های ارزانتر به فروشندگان متفاوت مراجعه می نمایند و گاه جواب های نامربوط می شنوند,تنها به ذکر مفید انواع پردازنده های اینتل که از نظر نامی بسیار مشابه هم هستند,می پردازیم.در ضمن دقت نمایید که پردازنده های نامبرده به جز دو نوع نامبرده در سطور بالایی که از کیفیت و کارایی و دقت در مصرف بهینه انرژی همانند هم بهره می برند,در زمان ساخت تنها با رویکردی از نظر ابعاد و میزان مصرف برق و سرعت پردازنده نامگذاری شده اند و یادمان باشد که بر خلاف نوع رومیزی,ساخت پردازنده های لپتاپ در دوره نوینی بسر می برد.

Pentium M
در حالتی مابین پنتیوم 3 و پنتیوم 4 ساخته و طراحی گشته است.از نظر میزان مصرف انرژی کمی بهتر از پنتیوم 4 عمل می نماید و کیفیت- کارایی آن مابین این دو قرار می گیرد.این پردازنده جزئی از
Centrino package است.
Celeron M
مشابه
Pentium M بوده با این تفاوت که قیمت آن کمی کمتر از Pentium M می باشد.این امر برای کسانی است که می خواهند لپتاپ مقرون به صرفه تری را خریداری نمایند. level 2 cache memory در Celeron M به 512KB کاهش پیدا نموده,در حالی که در Pentium M این میزان 1 -2 مگابایت می باشد.
تفاوت ریزپردازندهای پنتیوم    و  Celeron
هسته ( Core ) : تراشه های Celeron با محوریت هسته تراشه های پنتیوم 4 ، طراحی و تولید شده اند .
 Cache : تراشه های Celeron نسبت به تراشه های پنتیوم 4 از حافظه Cache کمتری استفاده می نمایند . یک تراشه Celeron ممکن است دارای 128 کیلو بایت L2 Cache باشد . در حالی که L2 Cache استفاده شده در تراشه های پنتیوم 4 ، چهار برابر تراشه های Celeron است. میزان حافظه L2 Cache تاثیر بسیار زیادی را در خصوص کارآئی سیستم بدنبال خواهد داشت .
Clock Speed . شرکت اینتل تراشه های پنتیوم 4 را با هدف اجراء در سرعت های بمراتب بالاتری نسبت به تراشه های Celeron طراحی و تولید نموده است . سریعترین پردازنده پنتیوم 4 ، شصت مرتبه سریعتر از سریعترین پردازنده Celeron است.
Bus Speed . پردازنده ها در خصوص حداکثر سرعت Bus ارائه شده دارای محدودیت می باشند .سرعت Bus پردازنده های پنتیوم 4 ، 30 درصد بیش از پردازنده های Celeron است.
Mobile Pentium 4
سریع ترین پردازنده سیار و قابل حمل اینتل و دارای
Hyper-Threading که بسیار مشابه Desktop Pentium 4 بوده و از تنظیم بهینه تر کنترل دمای پردازنده و مصرف کمی بهتر انرژی بهره مند است.از FSB (Front side bus speed) 533 MHZ بهره می برد که این مقدار در پردازنده های انواع رومیزی در حد800 MHZ می باشد.پردازشگرهای MOBIL PENTIOM از حالتی از POWER MANEGMENT بنام SPEED-STEPبهره میبرد که باعث کاهش مصرف انرژی و کاهش سرعت پردازش, به نسبت بار تحمیلی روی سیستم میشود,SPEED-STEPدوحالت دارد: وضعیت حداکثر توان ویا وضعیت مصرف بهینه باطری ,پردازشگرهای MOBIL CELERONاز SPEED-STEPاستفاده نمی کنند.پردازنده های Mobile Pentium از حالتی بنام SpeedStep بهره می برند که بر اساس system load لپتاپ,میزان برق مصرفی و سرعت پردازنده را تحت تاثیر قرار می دهند.این حالت بر دو نوع است:با حداکثر کارایی که طبیعتا انرژی بیشتری را مصرف می نماید و دیگری حالت مناسب بهینه سازی مصرف انرژی باطری.Mobile Celeron از چنین حالتی بهره نمی برد . در نوتبوک هایی که از این مدل پردازنده استفاده میکنند گهگاه دیده شده است که قدرت پردازنده متناسب با میزان باتری و زمان شارش ان تغییر میکند مثلا در حین کار روی یک پروژه با کاهش شارش باتری نوتبوک شما قدرت پردازنده شما از 2400MHz به 1000Mhz کاهش میابد .
Mobile Pentium 4 Processor-M
که بنام
P4-M نیز شناخته می شود.با حداکثر سرعت 2.6 GHZ این پردازنده هم اکنون به وسیله جایگزینی با Pentium M & Celeron M در لپتاپ های کوچک و سبک با کارایی معتدل و متوسط از دور رقابت خارج شده است.چراکه در لپتاپ های بزرگ و مشابه مدل های رومیزی و قدرتمند نیز از پردازنده هایی همچونregular Mobile and Desktop Pentium 4 استفاده می شود.
Mobile Celeron
بدلیل دارا بودن کمترین میزان حافظه کش به سرعت عملکردی انواع دیگر نمی رسد.(علیرغم دارا بودن
High clock speed ).در لپتاپ های کوچک و سبک بیشترین کارایی را داشته و در انواع ارزانتر آن بکار می رود.
Desktop Pentium 4
برای لپتاپ های نوع جایگزین با مدل رومیزی ساخته شده که با قیمت کمتر از بیشترین قدرت عملکردی برخوردار است . البته بایستی قبول نمود که این پردازنده از پردازنده های
Non-Mobile ( غیر قابل حمل ) محسوب می گردد. در این پردازنده شما از ( FSB (Front side bus speed سریع تری برخوردار هستید.همچنین از 800 MHZ FSB بهره برده و یا دارای Dual Channel Memory می باشد . اما این پردازنده خوره باتری و زمان شارش نوتبوک شما است و شما تنها میتوانید در بهترین حالت حدود 2ساعت بوسیله باتری با نوتبوک خود کار کنید .
Centrino
 درواقع یک نام تجاری است که توسط
INTELعرضه شده و عنوان کامل آن INTEL® CENTRINO MOBILTECHNOLOGY است, که دارای چهار مزیت است:
1- افزایش قدرت پردازش علیرغم
CLOCK-SPEEDظاهرا کمتر بواسطه افزایش حافظه CACHEبه 1MB ,واخیرا MB2
2-ظرافت و کم شدن قطر نوت بوک و نهایتا کاهش وزن اینگونه نوت بوکها . تنوع طراحی، حجم و وزن کمتر نسبت به نوت بوک های
Pentium 4 تنها با استفاده از طراحی Micro FCPGA در این تکنولوژی مقدور گردیده است و برای اینکه حرارت بالای پروسسور این نوت بوک ها باعث بوجود آمدن اختلال در سیستم عملیاتی این دستگاهها نگردد، در این نوع از نوت بوک ها از پروسسورهای ولتاژ پایین (LV) و یا ولتاژ بسیار پایین (ULV) استفاده شده است.
3- بهینه سازی میزان مصرف انرژی واستفاده مدت طولانی تر از باطری . مدیریت جدید مصرف باطری در این تکنولوژی باعث جلوگیری از اتلاف بی دلیل انرژی باطری دستگاه جهت انجام اعمال غیر لازم و کاربردی گشته، نتیجتاً طول عمر و زمان مصرف بیشتر باطری را برای مصرف کننده نوت بوک به ارمغان می آورد.
4-آزادی عمل وامکان استفاده از شبکه بی سیم
WLANوتطبیق با استاندارد WI-FI سیستم WLAN Security پشتیبانی شده توسط این تکنولوژی شامل طیف وسیعی از دستورات امنیتی شبکه، تولید شده توسط شرکت Cisco Systems بوده و باعث جلوگیری از حملات انواع ویروسها، هکرها و ... می گردد.
تفاوت پردازنده های Centrino و Pentium
- پردازنده های
Centrino مخصوص نصب بر روی Notebook ها طراحی شده است این پردازنده ها به گونه ای طراحی شده اند که مصرف کمتر انرژی و تولید گرمای کمتری دارند. این پردازنده ها در اصل به نام Mobile تولید می شوند و هنگامیکه به همراه چیپ ست 855 شرکت اینتل و کارت بی سیم 2100 شرکت اینتل همراه شوند به نام Centrino خوانده می شود که در ایران به نام Centrino معروف شده اند.این گروه دارای حافظه داخلی از 1MB تا 2048K یعنی 2MB می باشد که باعث افزایش قدرت پردازش آنها می شود و سرعت گذرگاه 400MHz دارند. با تولید این پردازنده ها که در چند گروه تولید می شوند، وزن نوت بوکها به علت حذف سیستم های خنک کننده بزرگ قبلی، کاهش چشمگیری داشت. در حال حاضر حدود 85% نوت بوک های دنیا با این پردازنده ها تولید می شوند. در واقع Centrino نمایانگر قویترین تکنولوژی ابداعی شرکت اینتل جهت ساخت انواع نوت بوک می باشد.نوت بوک های دارای تکنولوژی Centrino Mobile نسبت به نوت بوک های Pentium 4 از حافظه L2 Cache با ظرفیت بالای 1 و 2 مگا بایت که به ترتیب Banias و Dothan نام دارند برخوردار هستند. این تکنولوژی نه تنها در جهت افزایش بهره وری سیستم بوده بلکه شامل امتیازات وسیعی از جمله برخورداری کامل نوت بوک از سیستم Wireless Lan ، زمان استفاده بسیار طولانی از باطری، عمر زیاد آن، حجم و وزن کمتر نوت بوک نسبت به مدلهای قدیمی Pentium 4 می باشد.به این ترتیب با اختراع این تکنولوژی توسط شرکت Intel مشتریان نوت بوک قدم به دنیای تازه ای از امکان انتخاب و اعمال سلیقه در سرعت، قدرت پردازش، طراحی، وزن کمتر و ابعاد کوچکتر نوت بوک مورد نیاز خود خواهند گذاشت. مقایسه سرعت پردازنده های Mobile) Centrino) را باPentium اصلا نباید انجام شود ولی افرادی که خیلی مایل به این مقایسه هستند می توانند به سایت شرکت اینتل مراجعه کنند و اطلاعات خود را به روز برسانند.
Dothan
از حافظه نهانی
L2 cache بیشتری بهره میبرد ( 2MB L2 Cash) و علاوه بر بالا بردن کارایی پردازنده در لپتاپ مصرف برق را بهینه می نماید.البته این موضوع برای کسانی که چندان از پریز برق دور نیستند و یا با لپتاپ زیاد کار نمی کنند(تفننی)کارایی خود را از دست می دهد.البته دوتان در همان دسته بندی سنترینو جای می گیرد در واقع همان Centrino است و مثلا این گونه نیست که هر یک چیزی مجزاست و می توان گفت نوع بهینه شده آن است.کارایی پردازنده در حالت دوتان سریع تر است.دوتان از سرعت 1.7 شروع شده در حالی که سنترینو در همان سرعت زیر 1.7 باقی می ماند.همچنین دوتان از ترانزیستور های بیشتری برای افزایش توان محاسباتی بهره میبرد. تکنولوژی ساخت ان 90 نانو متری است .قبلا گفته می شد که دوتان احتمالا باعث افزایش حرارت تولیدی و در نتیجه گرمای حاصله اضافی خواهد گردید که در صورت عدم دفع سبب کوتاهی عمر باطری می گردد ولی تاکنون مقاله ای در اثبات این ادعا نوشته نشده است .این پردازنده در حقیقت نوع جدید پردازنده‌های «پنتیوم ام» (سنترینو) محسوب می‌شود که شرکت «اینتل» دو سال پیش به بازار عرضه کرده بود. شرکت اینتل اعلام کرد که میزان حافظه «کش» سطح دوم (cache 2 Level) در پردازنده «دوتان» در مقایسه با پردازنده «پنتیوم ام» قبلی دو برابر شده و به دو مگابایت افزایش پیدا کرده است. حافظه «کش» به حافظه‌ای گفته می‌شود که درون خود پردازنده تعبیه می‌شود و اطلاعاتی که به وفور مورد استفاده پردازنده قرار می‌گیرند؛ به این حافظه منتقل می‌شوند تا زمان زیادی صرف انتقال اطلاعات از حافظه اصلی (RAM) به پردازنده نشود. شرکت «اینتل» در پردازنده «دوتان»؛ از فناوری جدید 90 نانومتری خود استفاده کرده است به کمک این فناوری ابعاد ترانزیستورهای مورد استفاده در پردازنده کاهش پیدا می‌کند و بدین ترتیب می‌توان تعداد بیشتری ترانزیستور را درون تراشه جای داد. شرکت «اینتل» چندی پیش نیز پردازنده جدید «پنتیوم 4» خود ویژه رایانه‌های شخصی رومیزی با نام «پریسکات» را به بازار داد که در آن نیز از فناوری 90 نانومتری استفاده شده است. کارشناسان عقیده دارند استفاده از فناوری 90 نانومتری سبب افزایش مصرف برق در پردازنده‌های جدید «پنتیوم 4» شده و اگر همین مشکل در پردازنده «دوتان» نیز وجود داشته باشد؛ این امر می‌تواند سبب کاهش عمر باتری رایانه‌های لپتاپ شود. میزان مصرف برق برای تولیدکنندگان رایانه‌های قابل حمل اهمیت زیادی دارد زیرا هرچه پردازنده برق بیشتری مصرف کند؛ عمر باتری و در عمل کارایی رایانه نیز کاهش پیدا می‌کند.
Sonoma
نسل بعدی معماری
Centario شرکت اینتل با نام Sonomaاز یک سری تراشه جدید , GM915 استفاده می کندکه PCI Express bus را روی کامپیوترهای قابل حمل مورد استفاده قرار می دهد. روی این باس یک اسلات Express Card جدید می نشیند که کوچکتر و سریعتر از اسلات PC Cardاست و بزودی جایگزین آن خواهد شد.PC Card ها به اسلات های جدید نمی خورند و مشخص نیست که نوت بوک ها هر دو نسخه را قبول می کنند یا نه به همراه این سری تراشه های جدید , فن آوری صدای Dolby و کارت های گرافیکی Onboard روی نوت بوک ها قرار داده می شوند. اینها برای بر اورده کردن خواسته های مشتریان نوت بوک ها کافی هستند اینتل پیاده سازی فن آوری جدیدی که در ان زمان بین دو شارژباطری افزایش می یابد را به تعویق انداخته . اینتل سازندگان نرم افزاررا تشویق به استفاده از امکانات مدیریت نیرو می نماید. WIFIنیز همراه Centrino بصورت استاندارد روی این کامپیوترها استفاده می شود.نکته جالب اینکه نوع سه حالته (پشتیبانی کننده 11g,11b ,11a )هم به صورت انتخابی وجود دارد.سه حالته بودن می تواند استفاده ازa11رابالا برده وتراکم روی بازه4/2 گیگاهرتزی را با استفاده از دو حالت دیگر تا حدی کاهش دهد.wifi روی یک کارت PCI کوچک جای گرفته در نتیجه قابل ارتقاء خواهد بود . نسخه دو هسته تی این کامپیوترها در راه است که NAPA نام دارد. جای دادن دو پردازنده در یک قطعه این ذهنیت را بوجود می اورد که ممکن است مصرف افزایش یافته ودر عوض عمر باطری کاهش بیابد ولی واقعا چه زمانی ازانرژی یک نوت بوک به طور کاملی استفاده می گردد؟ خیلی کم. فن اوری دو هسته ای هنگامی که شما به انرژی احتیاج دارید ,آن را ارائه می دهد,وهنگامی که نیازی نداشته باشید , خیلی راحت یک هسته را خاموش می کنید . به طور خلاصه پیشرفتهای ایجاد شده در Sonoma عبارتند از : یک گذرگاه پیشین 533 مگاهرتز ، پشتیبانی حافظه پرسرعت DDR2،  گذرگاه PCI Express، صوت بهتر و 802.11a/b/gWi-Fi.

 

  نظرات ()
کلمات کلیدی وبلاگ cpu (۱) آنتی ویروس nod32 (۱) google translate (۱) خنثی کردن ممنوعیت راست کلیک در سایتها (۱) آموزش html (۱) network+ (۱) فعال کردن فکس در ویندوز xp (۱) آشنایی با خطای سخت افزاری سیستم (۱) proxy server چیست ؟ (۱) ثبت دامنه (۱) ویروس ها (۱) آموزش photoshop (۱) گذاشتن پسورد بر روی پرونده های آفیس (۱) راهنمای خرید پرینتر (۱) adsl چیست؟ (۱) لیست خطاهای مودم (۱) کم کردن صدای کامپیوتر (۱) آشنایی با حافظه فلش usb (۱) نگهداری از کامپیوتر (۱) رفع عیب از مادر برد (۱) زبان php چیست؟ (۱) خالق وب: آینده اینترنت نامحدود است (۱) چگونه در برابر دزدی‌های آنلاین از خود محافظت کنیم (۱) ورود سرورهای تقلبی hp به بازار ایران (۱) لپ تاپ بخریم یا دسک تاپ (۱) درباره rss و راهنمای استفاده از آن (۱) شمار کاربران اینترنت برزیل از مرز 40 میلیون نفر گذ (۱) نگاهی به عملکرد گوگل نیوز (۱) نگاهی کلی از کامپیوتر (۱) اینترنت چگونه کار می کند؟ (۱) مرورگرهای خود را به روز کنید (۱) آنچه باید یک مدیر سایت بداند (۱) حذف نام ایران در لیست پورتالها (۱) حافظه را از dll ها خالی کنید (۱) زبان اینترنت (۱) سرعت سایت محبوب خود را چک کنید (۱) خنک کاری کامپیوتر با مایعات (۱) علائم یک سیستم هک شده (۱) web camها یا دوربین های اینترنتی: (۱) چگونه موس و کیبورد مناسبی را انتخاب کنیم (۱) ترفندهای ویندوز جدید قسمت (۱) پردازنده های دو هسته ای intel (۱) ضریب نفوذ اینترنت در مناطق مختلف جهان (۱) چگونه lcd لپ تاپ روشنایی پیدا می کند؟ (۱) کارهایی که در طراحی وب سایت باید از آن خودداری کنی (۱) صفحه نمایش oled (۱) چگونه دو کامپیوتر را با کابل usb یکدیگر متصل کنیم؟ (۱) حافظه ی پیشرفته ی ddr3 (۱) اطلاعات هارد دیسک (۱) ویروس ها چگونه منتشر می شوند (۱) اگر می خواهید کامپیوتر بخرید (۱) راهنمای خرید کارت گرافیک (قسمت اول (۱) راهنمای خرید کارت گرافیک قسمت دوم (۱) اساس کار مانیتورهای lcd (۱) چیپ ست ها و هاب ها (۱) مانیتور crt (۱) اساس کار mother board یا همان مادر برد (۱) بوت سکتور boot sectorr (۱) آشنایی بیشتر با سی دی رایتر (۱) آشنایی با bluetooth بلوتوس (۱) ntfs چیست؟ (۱) ups چیست؟ (۱) lan یا شبکه محلی (۱) هاست و هاستینگ (۱) چگونه ip خود را عوض کنیم؟ (۱) نحوه انتخاب یک مادربرد (۱) لب تاب های مخصوص بازی msi (۱) لینوکس تعاریف وکار با آن (۱) سالها پس از ارسال اولین هرزنامه (۱) تنظیماتip و شبکه در گنو / لینوکس (۱) سامسونگ و محصولات جدید samsung (۱) اک کردن رد پاها در کادر سرچ موتورهای جستجو !!! : (۱) شرح جامع bios (۱) نحوه انتخاب یک هارد دیسک (۱) ترفندهای internet explorer (۱) دیگر وب سایت های مدیر برای بازدید شما دوستان عزیز (۱) مشکلات کامپیوتر خود را چه در زمینه سخت افزار ونرم (۱) کتاب آموزشی طراحی سایت به زبان aspnet (۱) سرعت بالای اتصال بی‌سیم با مودم adsl planet adn-40 (۱) ماجرایی عجیب از یک نت بوک (۱) 25 سالگی مَک (۱) نویسندگان نرم افزار (۱) غول جست و جوی اینترنت (۱) سیستم عامل ویندوز 7 به نگارش 7068 رسید (۱) پخش کننده ی قدرتمند فایل های اف ال وی sothink flv (۱) دانلود نرم افزار qbcnonline wwaeb accelerator (۱) phpmaker v6012 نرم افزاری قدرتمند برای ایجاد صف (۱) bitdefender internet security 2009 ابزاری قدرتمند (۱) مدیریت بر امور مختلف مربوط به هارد دیسک توسط raxco (۱) msi از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مادربورد و کارت‌های (۱) تولید نت‌بوک‌های ویژه دل و اچ‌پی برای چین (۱) کارت گرافیکی که تمامی بازی های 2008و2009را ساپرت م (۱) اسامی cpuهای جدید اینتل intel (۱) نحوه انتخاب نوت بوک notebook -کامپیوتر laptop (۱) نحوه انتخاب اسپیکر speaker (۱) نحوه انتخاب دوربین دیجیتال (۱) svchostexe چیست ؟ (۱) امنیت در کلمه عبور (۱) هوش مصنوعی و سرنوشت بشر (۱) دیواره هاى آتش (firewall) چیستند؟ (۱) ترفند ویندوز و رجیستری3 (۱) آشنایی با زیر ساخت اینترنت (۱) ساده ترین روش ساخت کتاب الکترونیکی (۱) هوش‌ مصنوعی‌ چیست‌؟ (۱) تجارت الکترونیکی چیست؟ (۱) ماهیت امنیت در شبکه (۱) آیا میدانید؟؟؟ (۱) استفاده همزمان از چندین سیستم عامل بروی یک سیستم ع (۱) لیست شرکتهای تولید کننده ضد ویروس (antivirus (۱) نگاه کلی از کامپیوتر computer (۱) نگاهی به ابزار توانمند مووی میکر در ویندوز اکس پی (۱) امن ترین مرورگر وب با قابلیت تشخیص سایت های ویروسی (۱) نرم افزار همه منظوره پخش فایل های مالتی مدیا cowon (۱) کارول بارتز (۱) نسل جدید تراشه‌های حافظه با نام rram عرضه می‌شود (۱) پردازش تصاویر (۱) قطع صدای مودم (۱) علامت اینترنتی @ بیش از 400 سال قدمت دارد (۱) جستجوگری با طعم وب 3 (۱) مقدمه ای بر فایروال (۱) به دنبال شیوع نوع خاصی از ویروس هوشمند (۱) ویروس موبایلی symboswormbeseloa + روش حذف و پاک (۱) ابزار متاکیس (metacase tool) (۱) رمزگذاری و حمایت از صفحات وب و html توسط encrypt w (۱) ساخت تصاویر سه بعدی با ulead cool 3d production st (۱) ساخت آسان انیمیشن های فلش با sothink swf easy 61 (۱) کمک به نگهداری و تعمیر کامپیوتر توسط registry winn (۱) شناسایی و تست قطعات سیستم با drhardware 2009 99 (۱) دانلود قویترین و دقیق ترین نرم افزار شناسایی انواع (۱) acunetix وارد بازار ایران شد (۱) بیایید با هم wpf یاد بگیریم! (۱) سریع‌ترین ابررایانه اروپا راه‌اندازی شد (۱) یاهو360 یک ماه دیگر تعطیل می‌شود (۱) msi نوت بوک های مبتنی بر وایمکس و 3g به ایران عرضه (۱) تاریخچه کامپیوتر (۱) رونمایی از مادربردهای p55 و درگاه‌های sata iii گیگ (۱) راه اندازی یک ابر رایانه متصل به شبکه شتابگر ذرات (۱) ساخت نت بوکی که با آندروید و ویندوز کار می‌کند (۱) جدیدترین کارت گرافیکی عرضه شده از سوی گیگابایت (۱) ورود رم های با ظرفیت ۱۲ گیگابایت به بازار (۱) لب تابی با سی پی یو دوهسته ای (۱) کار با کامپیوتر در صورت نبود موس (۱) ویروسی که cpu رو می‌سوزونه! (۱) آموزش برنامه ی ip grabber 30 (۱) پورت چیست؟ (۱) به دست آوردن پسوورد یاهو از رجیستری ویندوز (۱) هک و ویروس نویسی و نرم افزار (۱) درباره آنتی ویروس nod 32 (۱) نسل بعدی برنامه های کپی دی وی دی با dvd next copy (۱) نگاهی به بهترین آنتی ویروس ها (۱) اولین نمایشگر دوطرفه در جهان (۱) سریع‌ترین موتور javascript در دنیا عرضه شد (۱) چگونه مدت زمان turn off را کم کنیم؟ (۱) حذف درایوها از پنجره my computer (۱) تغییر سرعت ظهور منوها در ویندوز (۱) غیر فعال کردن گزینه turn off (۱) آنتی ویروس رایگان مایکروسافت (۱) فهرست 100 سایت برتر ایرانی (۱) مرورگر فارسی تیزبال :: اولین مرورگر فارسی (۱) جنون سرعت با mozilla firefox 309 final (۱) آشنائی با گواهینامه های وب سایت (۱) اینترنت و وبلاگ نویسی در ایران (۱) دانلود برنامه آموزش تایپ 10 (۱) اعمال تغییرات در عنوان نرم‌افزارwindows media play (۱) اجرای خودکار autoplay سی‌دی رام یا dvd-rom را تنظی (۱) نحوه استفاده از فایروال ویندوز xp (۱) تازه های بازی 2009 (۱) hdmi (۱) ارکان موفقیت یک گروه وب (۱) ویروس آتوران atoran (۱) 11 ترفند پیرامون تب ‏ها در مرورگر اینترنت فایرفاکس (۱) محبوبترین کلاینت اف تی پی برای ویندوز – smartftp (۱) رفع آسان و بی دردسر خطاهای سیستم با errorweeper (۱) مخفی نمودن فایلهای شخصی خود با hide folders 2009 (۱) نسخه جدید مرورگر قدرتمند گوگل کروم – google chrome (۱) امنیت کامل با avast! home edition & professio (۱) رایت آسان و حرفه ای با ashampoo burning studio (۱) طراحی آسان و حرفه ای وبسایت بدون آشنایی با html تو (۱) نهایت سرعت وبگردی با نسخه جدید مرورگر محبوب اپرا – (۱) نرم افزار همه منظوره چت – trillian astra (۱) ساخت حرفه ای موزیک با magix samplitude music studi (۱) دانلود و پخش انواع مدیاهای آنلاین با realplayer sp (۱) تعطیلات کریسمس؛ بهترین زمان برای فعالیت هکرها (۱) کاسپر اسکی 2010 -kaspersky antivirus 2010 (۱) راهنمای خرید بلندگوهای کامپیوتر (۱) بدون مرورگر از اینترنت لذت ببرید (۱) راه اندازی دو سیستم مجزا بایک مادربورد (۱) دوربین دیجیتال 12 مگا پیکسلی (۱) قوی‌ترین ابرکامپیوتر چین ساخته شد (۱) کپچا (capcha) (۱) نامه‌نگاری محرمانه با scramble one click (۱) 4 نقل قول برتر در تاریخ it (۱) قانون جرائم رایانه ایبخش اول (۱) قانون جرائم رایانه ای بخش دوم (۱) قانون جرائم رایانه ای بخش سوم (۱) قانون جرائم رایانه ای بخش چهارم (۱) قانون جرائم رایانه ای بخش پنجم (۱) تغییر مسیر پیش فرض نصب برنامه ها (۱) بستن یک برنامه در زمان هنگ ویندوز (۱) restart گرم یا سریع (۱) جلوگیری از اجرای برنامه های شروع ویندوز (۱) مخفی کردن administrative tools (۱) یافتن درایورهای سخت افزاری (۱) فیس بوک چیست؟ facebook (۱) نمایش فایلهای dat در مدیا پلیر (۱) دیکشنری گوگل راه‌اندازی شد (۱) پایان عمر ویندوز xp (۱) نمایش سرعت حقیقی رایت کردن در nero (۱) از خواب و بیدار رایانه خود مطلع شوید (۱) روانشناسی رنگ‌ها در طراحی web (۱) نحوه حذف کردن فایلهای غیر قابل حذف (۱) مهارت‌های برنامه‌نویسی (۱) power notes (۱) کدی برای مخفی کردن آیکون های دسکتاپ (۱) filerescue professional v30 (۱) مطالب کلی از مرورگرها (browser) (۱) الگوریتم نام گذاری فایل ها در ویندوز xp (۱) دستورات که در گزینه run اجرا میشود (۱) ترمیم فونت فارسی در ویندوز xp (۱) ویروس win32 sality چیست (۱) چگونه می توان icon اصلی internet explorer را به de (۱) لب تاپ ضد آبwaterproof laptop (۱) desktop central چیست؟ (۱) حفاظت از داده های ارزشمند و مدیریت ریسک اطلاعات (۱) نحوه اتصال کامپیوتر به تلویزیون (۱) کار با سایت وب (۱) آلودگی افزودنی های firefox به ویروس و malware (۱) لیست کامل دستوراتbash (۱) post2blog 301 (۱) همه چیز درباره‌ی سیستم های gps (۱) جلوگیری از فراموش کردن پسورد ویندوز (۱) چگونه می توان آیکن «show desktop» را در (۱) کلیک دزدی چیست ؟ (۱) مایکروسافت : کلید f1 را در ویندوز xp نفشارید (۱) آشنایی با هاب و نحوه عملکرد آن hab (۱) دیگر نیازی به بخاطر سپردن رمز عبورتان ندارید (۱) نظر شما راجع به این گوشی چیه؟ (۱) پشتیبانی فیس بوک از html5 (۱) اطلاع از آخرین تماسها (۱) مخرب‏ترین ویروسهای کامپیوتری تا به امروز (۱) نهایت قدرت را در دستان خود لمس کنید (۱) pes 2011 برای انتشار در پاییز رسما تایید شد (۱) دو مقاله کامل درباره وایرلس (wireless) و بلوتوث (b (۱) انجمن پی سی وان مدیر و کاربر فعال میپزیرد (۱) صفحه نمایش وسایل الکترونیک قبل از ظهور lcd (۱) دکتر وب (۱) intel core i7 (۱) دانلود مجموعه کتابهای رباتیک و هوش مصنوعی (۱) گوگل ویو چیست؟ (۱) تفاوت های جالب میان 3 ویندوز xp- 7- vista (۱) سرقت لپ تاپ (۱) چگونه یک شبکه بیسیم امن داشته باشیم ؟ (۱) کتاب چگونه ترافیک سایت را افزایش دهیم (۱) مدیریت برند (۱) کتاب آشنایی با اینتل و amd (۱) قطعات الکتریکی بعد از رده خارج شدن به کجا می روند؟ (۱) دانلود نرم افزار teamviewer 508081 (۱) مخترع ctrl+alt+del (۱) طریقه حذف راست کلیک در ویندوز (۱) sandy bridge (۱) دانلود کتاب فیس بوک در 10 دقیقه -sams teach yourse (۱) sams teach yourself facebook in 10 minutes (۱) شبکه‌های اجتماعی هم نئشه می‌کنند!! (۱) ساخت هارد درایو مجازی در ویندوز 7(سون) (۱) دانلود فایر فاکس ورژن 4 (۱) مقایسه سامسونگ سری 9 با مک‌بوک ایر (۱) برای غلبه بر سرعت کند جی‌میل چه کنیم؟ (۱) ۹ تنظیم امنیتی که هر کاربر فیس بوک باید بداند (۱) تاریخچه کامل موس های کامپیوتر (۱) برتری های یک سرور اختصاصی (۱) نحوه ایجاد افکت‌های نورانی در فتوشاپ (۱) دانلود جدیدترین ورژن مرورگر google chrome (۱) ترفندی برای دسترسی به فولدرهای قفل شده در ویندوز 7 (۱) چگونه هنگام استفاده از اینترنت، تلفن خانه بوق اشغا (۱) استفاده از فلش مموری بجای رم در سیستم (۱) کلیدهای میانبر در ویندوز xp و ویندوز7 (۱) the complete windows 7 shortcuts (۱) دانلود کتاب همه چیز درباره ajax (۱) تنظیمات امنیتی مهم در ویندوز 8 (۱) آنتی‌ویروس‌های برتر را بشناسید (۱) چگونگی نصب و استفاده از مودم های 3g یو اس بی (۱) check your english vocabulary for computers and in (۱) افزایش سرعت بالا آمدن ویندوز ویستا و 7 با انجام یک (۱) عیب یابی-کمکی (۱) زندگینامه استیو جابز به زبان فارسی (۱) نکات کلیدی برای جستجوی فارسی در اینترنت (۱) windows 8 تمام آنچه می خواهید بدانید (۱) microsoft windows 8 consumer preview (۱) google play (۱) در هر دقیقه در اینترنت چه اتفاقاتی رخ می‌دهد؟ (۱) اولین سریlcd با تکنولوژی جدیدigzo (۱) اپلیکیشنی برای فیلمبرداری hd با ۶۰ فریم در ثانیه (۱) نرم افزار آنتی ویروس بومی رونمایی شد (۱) لپ‌تاپ را چگونه تمیز کنیم؟ (۱) قفل نمودن کامپیوتر به وسیله یک shortcut (۱) صفحات اینترنتی در فایرفاکس را به pdf تبدیل کنیم؟ (۱) ۱۵ دستور دوست‌داشتنی ویندوز (۱) دانلود کتاب امنیت شبکه وایرلس wireless به زبان فار (۱) نحوه پاک کردن internet explorer از روی ویندوز 7 (۱) تم‌های مخفی windows 7 (۱) اموزش کرک کردن نرم افزار idm (۱) آموزش ویندوز windows 8 (۱) آموزش کار با تسک منیجر - task manager ویندوز8 (۱) مانیتـورهای فوق‌عریـض lg (۱) samsung galaxy s6 (۱) دانلود نرم افزار گوگل ارث جدید (۱) google earth plus 5 (۱) وارونه شدن تصویر در ویندوز 7 (۱) نحوه بازیابی یک پشتیبان (۱) همه چیز درباره ویندوز 10 (۱)
دوستان من ایسنا(خبر) ISNA انجمن های تخصصی پی سی هات خبرگزاری فارس (FARS NEWS) سایت رسمی شرکت مادیران سایت مقام معظم رهبری جام جم (jame jam) سایت ریاست جمهوری سایت سازمان هواشناسی کشور سازمان جهانی یونیسف پخش موزیک در وبلاگ دنیای جاوا اسکریپت انجمن های تخصصی پی سی ورلد کامپیوتر5 خبر گذاری مهر سایت رسمی شرکت XFX تیتر روزنامه های ایران سایت رسمی شرکت GIGA کامپیوتر جامع سخت افزار سایت رسمی شرکت ASUS اطلاعات سایت رسمی شرکت نیوتک کامپیوتر6 دانلود نرم افزار دانشجوی کامپیوتر ماهنامه خبری و اطلاع رسانی برای طبیعت سایت رسمی شرکت جنیوس سایت رسمی شرکت FARASOO همشهری آنلاین سوال ستاپ برنامه نود اخبار دنیای فتاوری کاوش یار ثبت دامنه رایگان کیهان نیوز نمایش آمار برای وبلاگ خود سایت بهار20 پایگاه اطلاع رسانی برای محیط زیست کامپیوت 1 سایتی برای آپلود آهنگ نرم افزار عکس وبسایتی برای آشنایی وحمایت از محیط زست وبسایت تفریحی نمایش آمار همین وبلاگ وب وبسایت شعر وتفریحی علم کامپیوتر سایت معرفی فناوری IT سرگرم کننده ترین سایت ایران سایت مخرب برای سوال وجوابهای شما درباره کامپیوتر فناوری آتی 2 پایگاه ای سی تی فروشگاه انلین کهنه کتاب آموزشی آگهی وب درج آگهی رایگان بیوگرافی سایت معرفی ودانلود انواع کتابها دانلود کیلیپ و... عنوان فروش و تحلیل فیلم هنری و برندگان جشنواره های بین المللی ساعت ورزش وب کامپیوتری مجله اینترنتی سایت ادیان جهان وبلاگ تفریحی... موفقیت نوین... سایت اشتراک مطلب در اینترنت ایران نیوز بردیا وب کامپیوتری 2 آپلود عکس2 خورشید خاموش وب کامپیوتری - وبلاگ تفریحی ف ساحل دریا عکس های ایرانی و خارجی وب2 سنجاقک بروزترین وبلاگ تفریح و سرگرمی وب تفریحی و سرگرمی2 "تاریخ ایران باستان کیهان دانلود جدید ترین ها یه دوست علوم و فن آوری امروز ایران وبسایت محیط زیست امین عکسهای ایرانی وخارجی بازیگران پرسپولیس قهرمان عکس از کشتی کج کاران از همه چیز و همه جا آپلود سنتر فایل تاینیپیک نرم افزار _ سخت افزار - آرش اشعار رضا پارسی پور هر آنچه دوست دارید فناوری اطلاعات در عصر جدید مهندسي محيط زيست و بهداشت محیط محیط زیست سجاد حکیم زاده دکتر ویسانلو دکتر احمد عطامهر نرم افزار علمی تحقیقاتی سایت سرگرمی کینگ زندر پی سی وبلاگ بالا بردن رنکینگ گوگل آمار لحظه به لحظه جهان آزمایش سرعت اینترنت فرمهای پروپوزال و پایان نامه انجمن های پی سی هات آموزش تحلیل های آماری پرتال زیگور طراح قالب