آنچه باید یک مدیر سایت بداند

آنچه باید یک مدیر سایت بداند.

امروزه داشتن یک سایت اینترنتی کار چندان مشکلینیست. فقط کافیست مقداری پولبپردازید و یک دومین ثبت کنید. ومتناسب با حجم مطالب خود مقداری فضادر دنیای مجازی اجاره کنید. ولی داشتن یک سایت اینترنتی که دارایبازدیدکننده کافی باشد و بتواند بازدیدکننده های قدیمی خود را دوباره جذب کند کارساده ای نیست. هر چه تعداد بازدید کننده سایت شما بیشتر باشد پتانسیل درآمدزایی آنهم بیشتر است. ولی چگونه می توان بازدیدکننده بیشتری داشت؟ در این مقاله سعی میکنیم اطلاعاتی را به افرادی که می خواهند یک سایت اینترنتی راه اندازی کنند ارائهکنیم به این امید که مورد استفاده شما قرار گیرد.

 

هاست و دومین

قبل از هر چیزی باید برای وب سایت خود یک نام دومین انتخابکنید مانند Yadbegir.com که در آنYadbegir  نام دومین وcom. پسوند آن است بنابراین توجهکنید که هر چه نام دامنه شما ساده تر و روان تر باشد، مخطبان شما راحتتر شما را بهیاد خواهند آورد. در مورد پسوند هم تجربه نشان داده که پسوندcom شناخته شده تر و باارزشتر است و پسوند هایorg, net و ... در رتبه های بعدیقرار می گیرند. برای اطلاعات بیشتر مقالهنکاتی در ثبت دومینرا بخوانید.

اما هاست که به معنای صاحبخانه است، همان سرور میزبان شماست. که سرعت، اعتبار و قابلیت اطمینان آن بسیار مهم است یعنی هر چیزی که در وب سایت خودقرار می دهید روی هارد دیسک های این سرور قرار می گیرد بنابراین سرعت ترافیک وپهنای باند اینترنتی این سرور در سرعت نمایش صفحات شما در وب تأثیر گذار است. مثلاًاگر سرعت سرور متناسب با ترافیک سایتهایی که میزبانی می کند نباشد زمانیکه چندینسایت روی  این سرور همزمان بازدیدکنندگان بالایی داشته باشندسرعت سرور جوابگونخواهد بود و صفحات به کندی نمایش داده می شوند. مخصوصاً اگر وب سایت شما دینامیکباشد (یعنی با زبانهای تحت وب روی آن برنامه نویسی انجام شده باشد و هر صفحه درهمان لحظه ای که کاربر آنرا تقاضا می کند در همان لحظه به صورت کدهایHTML تولید می شود.) حال اگر سرور بار زیادی راداشته باشد نمی تواند کار خود را به موقع انجام دهد.

 

پهنای باند

نکته دیگر که اهمیت زیادی دارد پیش بینی پهنای باند ماهیانهاست. حجم اطلاعات رد و بدل شده  وب سایت شما در ماه را پهنای باند ماهیانه گویند. طبیعی است که هرچه گرافیک های حجم بالا و حجم مطالب بیشتری در سایت خود برای عرضهبه کاربران داشته باشید و تعداد کاربران شما بیشتر باشد پهنای باند مصرفی شما همبیشتر است توجه داشته باشید که بیشتر پولی که برای مالکیت یک سایت می پردازید،مربوط به پهنای باند است برای درک بهتر مطلب یک مثال می آوریم: فرض کنید هربازدیدکننده وب سایت شما به طور متوسط 400 کیلو بایت پهنای باند مصرف می کند(400کیلو بایت اطلاعات دریافت می کند یا به سایت شما ارسال میکند) و هر روز 500 بازدیدکننده داشته باشید بنابراین پهنای باند مصرفی روزانه شما می شود:

500*400کیلوبایت=20مگابایت 

و پهنای باند ماهیانه شما می شود:

(ماههای میلادی 31 روزه هستند.) 20مگابایت*31=620مگابایت

حال اگر شما این میزان پهنای باند را پیش بینی نکرده باشید درروزهای آخر ماه میلادی سایت شما مسدود می شود مثلاً اگر 500 مگابایت پیش بینی کردهباشد بعد از رسیدن پهنای باند به 500 مگابایت وب سایت شما مسدود می شود چون وب  سایت خود را سالیانه تمدید می کنید بهتر است پهنای باند مصرفی را برای یک سال پیشبینی کنید.

 

طراحی

در طراحی وب سایت باید دو عامل را  در نظر داشته بگیرید: 1ــسادگی  2ــ جذابیت

سادگیوب سایت اگر رعایت نشودکاربران سردرگم می شوند و به سادگی وب سایت شما را ترک می کنند. در صفحات خود ازگرافیک در جائیکه لازم است استفاده کنید و البته باید آنها را برای وب بهینه کنیدیعنی حجم آن را تا حدی که کیفیت آن قابل قبول است کاهش دهید. استفاده بیش از حدازتصاویر و ترفندهای گرافیکی نه تنها سبب گیج شدن و عدم تمرکز کاربر می شود بلکهسبب میشود صفحات شما به کندی نمایش داده شوند علاوه بر اینکه سبب افزایش مصرف پهنایباند ماهیانه هم می شود و این یعنی هزینه بیشتر.

نکته دیگر لینک هایی است که به صفحات دیگر وب سایت خود میدهید. سعی کنید تمام این لینک ها را در اینترنت خودتان یک بار چک کنید. تا ازکارکرد آنها مطمئن شوید هیچ چیز بدتر از لینکی که به یک صفحه عوضی ختم می شود نیستیا لینکی که به هیچ جا ختم نمی شود البته این مورد آخر سبب پایین آمدن رتبه سایتشما درgoogle می شود این رتبه (page ranck) می تواند از 0 تا 10باشد که بهترین عدد 10 است. هر چه رتبه شما درgoogle بعنوان بزرگترین موتور جستجوی جهانبالاتر باشد ترافیک (یا بازدید کننده) سایت شما بیشتر خواهد بود و ترافیک بالاتر بهمعنی درآمد و موقیت بیشتر است. حتماً در بین تگ هایtittle در کدهایHTML صفحه تیتر مناسب با متن صفحه قرار دهید تاگوگل بتواند به راحتی صفحه شما را پیدا کند توجه کنید که هر چه کلمات مرتبط باموضوع صفحه (کلمات کلیدی یاkey words) شما بیشتر باشد رتبه آن صفحه در نتایج جستجو بهتر خواهد بود. هیچ گاهسعی نکنید گوگل را گول بزنید چون آنرا تشخیص می دهد و شما را جریمه می کند وخواهید  دید  که ترافیک وب سایتتان افت کرده است. اصل سادگی را در زمینه پیوند هایداخلی سایت خود رعایت کنید

جذابیتوب سایت بیشتر به محتوای آنمربوط می شود تا جذابیت ظاهری آن هر چند ظاهر شایسته نشانه اعتبار سایت شماست. برایاینکه بتوانید ترافیک وب سایت خود راافزایش دهید و این روند را حفظ کنید باید محتوایا خدمات مفیدی را مجاناً در اختیار کاربر قرار دهید حتی ممکن است وب سایت شما فقطبرای معرفی یک شرکت باشد که مثلاً  کار ساختمانی انجام می دهد. در این وب سایت میتوانید اطلاعات مفید در مورد آخرین دستاوردهای تکنولوژی در زمینه کاری خود ارائهدهید. و وب سایتهای مفید در زمینه کاری خود را به مشتریان خود معرفی کنید. بدینوسیله کاربرانی خواهید داشت که به زمینه کاری شما علاقمندندو یا در این زمینهفعالیت می کنند. علاوه بر این در مشتریان خود این حس را القا می کنید که در کار بهاصول علمی و آخرین دستاوردها توجه دارید.

نگهداری و مدیریت وبسایت

شاید فکر کنید بعد از طراحی سایت و قرار دادن آن در اینترنت (Up load) کار تمام استولی تازهکار شما شروع شده است. باید مرتباً مطالب خود را به روز رسانی(Up to date) نمایید و مطالب جدید اضافه کنید و لینک های خود را هر از چند گاهی چککنید تا لینک مرده (لینکی که به هیچ جا ختم نمی شود) نداشته باشید. اگر اینکار رانکنید بعد از مدتی لینک های مرده (dead link) در سایت شما زیاد میشود و این تأثیر منفی در رتبه بندی گوگل دارد. به علاوه سبب بی اعتمادیبازدیدکنندگان می شود. به مرور که ترافیک سایت شما بیشتر می شود ایمیل های زیادیبرای شما ارسال می شود در این ایمیل ها انتقادات ارزشمندی یافت می شود که نباید ازآنها بی توجه بگذرید، چون زمانیکه کاربری نقصی را به شما گوشزد می کند مطمئن باشیداین نقص را افراد زیادی دیده اند ولی فقط یک نفر ممکن است به شما ایمیل بزند و آنرا بگوید. بنابراین این انتقادات بسیار مهم هستند گاه بازدیدکنندگان از شما کمک میخواهند جواب دادن به سؤالات آنها در موفقیت وب سایت شما بسیار مؤثر است. کلاً بررسیایمیل ها به شما در تعیین خط مشی سایت کمک زیادی می کند. بنابراین این قسمت را جدیبگیرید.

 

کاردیگری که در گرداندن یک وب سایت اینترنتی بسیار مهم است. واولین کاری است که باید انجام دهید معرفی وب سایت خود به موتورهای جستجو است. برایاین منظور باید وب سایت خود را در گوگل ثبت کنید. ولی هیچ ضمانتی برای اینکه اینموتور جستجوی  قدرتمند، شما را در لیست خود اضافه کند، وجود ندارد ولی وب سایتهاییهستند که وب سایت شما را به صورت رایگان در فهرست خود اضافه  می کنند. بنابراینباید تا مدتها هر روز وب سایت خود را در این گونه وب سایتها که معمولاً به آنهاopen directory گفته می شود ثبتکنید. Yahoo یکی از ایندایرکتوریهاست ولی اگر بخواهید مجاناً سایت خود را در آن ثبت کنید مدت زیادی طول میکشد. بعد از این که وب سایت خود را در دایرکتورری های مختلف ثبت کردید. حدود 2 تا 6ماه طول می کشد، تا وب سایت شما به لیستgoogle اضافه شود. و از این جاست که وب سایتشما در دنیای اینترنت اعتبار  پیدا می کند. Yahoo بعد از گوگل بیشتر ترافیک را برایشماخواهد فرستاد علت آن فقط موفقیت یاهو و گوگل در اینترنت نیست بلکه علت این استکه این دو در بین ایرانیان از همه شناخته شده ترند. در انتها خدمتتان عرض کنم کهبازبینی و بهینه سازی  وب سایت یک فرآیند تمام نشدنی است. خوب این شما و این دنیایاینترنت مبارزه آغاز شده است

 

/ 0 نظر / 13 بازدید