اگر می خواهید کامپیوتر بخرید

اگر می خواهید کامپیوتر بخرید ...

  این مقاله یک راهنمای عمومی برای خرید کامپیوتر است. اجزایکامپیوتری که می خواهید بخرید آخرین تکنولوژیها در آنها به کار رفته است. پس برایخرید کامپیوتر همه ما احتیاج به قدری مطالعه داریم به امید آنکه این مقاله مختصر بهشما برای بهترین انتخاب کمک کند.

CPU

   برایCPU ها دو انتخاب اساسی بین سرعت و قیمت وجود دارد. مارک اینتل دارای کارایی خوبی است. اما در برابر آنAMD انتخاب خوبیاست برای کسانی که بودجه کمتری دارند. اما همیشه جنسی را که از حد معمول بازارگرانتر است نخرید زیرا نسبت کارایی به قیمت مقدار زیادی افت می کند به عبارت دیگربه همان اندازه که که پول بیشتری می دهید قدرتCPU خریداری شده بیشتر نیست. اما اینکه چگونهبفهمیم که خرید چهCPUای با چهسرعتی به صرفه است کافیست از چند فروشنده لیست قیمت بخواهیدمتوجه خواهید شد که ازیک سرعت خاص به بالا ناگهان قیمت به شدت بالا می رود ( که البته این موقت است ) پسپول خود را بیهوده تلف نکنید. فاکتور دیگری که برای  CPU ها مهم است حافظه پنهان یاcache memory آن است که هر چه این مقدار بیشترباشدCPU زمان کمتری را صرف نقلانتقال بیهوده اطلاعات می کند و علت آن این است که این حافظه مستقیماً رویCPU قرار دارد البته توجه داشتهباشیدcache بالا برای مصارف حرفهای مانند ساخت انیمشن بدرد می خورد پس در این مورد هم به قیمت توجه داشته باشیدزیرا ممکن است در مصارف روزمره اختلاف آن خیلی محسوس نباشد.

 

حافظه

   میزانRAM برای کامپیوتر شما مهم است. برای کارکرد بهینه کامپیوتر باید به مقدار کافیRAM داشته باشیدRAM علاوه بر مقدار حافظه یک فاکتور مهم دیگرهم دارد و آن سرعت باس آن است که نشان می دهد اطلاعات با چه سرعتی می توانند بهRAM منتقل شود نکته مهم دیگر ایناست که در هنگام خرید مادربرد به تعداد اسلاتهایRAM (یا همانDIMM ) آن توجه داشته باشید تا به تعداد کافیموجود باشد تا در آینده امکان ارتقا حافظه سیستم وجود داشته باشد. این مخصوصاًزمانی بدرد می خورد که به علت گرانی موقتRAM ( بازار ناپایدار کامپیوتر ) یا کمبود بودجه به طور موقتRAM کمتری خریداری می کنید و می خواهید درآینده به مقدار کافی بهRAM سیستمخود اضافه کنید. برای اطلاعات بیشتر در زمینهRAM اینجا را کلیککنید.

 

HARD DRIVE یادیسک سخت

   دو فاکتور برای انتخاب وجود دارد میزان حافظه یا حجم که باواحدGB (گیگا بایت ) مقدار آنتعیین می شود و سرعت که هر چه بیشتر باشد زمان کمتری برای خواندن و نوشتن رویHARD DRIVE لازم است. اکثرHARD DRIVE های امروزی بیشتر ازمقدار بیشتر نیاز شما فضا در اختیارتان قرار می دهند. البته این بستگی به شما داردکه چه نوع اطلاعاتی را بخواهید رویHARD DRIVE خود ذخیره کنید مثلاً اگر تعداد زیادی فیلم رویHARD DRIVE خود آرشیو کنید به فضای نسبتاًزیادی احتیاج دارید ولی برای اکثر مصارف خانگی فضایHARD DRIVE  های موجود بازار که دارای قیمت مناسبی هم هستند بیشاز نیاز فضا در اختیارتان قرار می دهد. یکی از عواملی که در کاراییHARD DRIVE  شما تاثیر دارد این است که بهمقدار کافی حافظهcache داشتهباشد.

 

OPTICAL DRIVES

   بیشتر کامپیوتر های فروخته شده امروزی دارای رایتر یاDVD هستند. اگر قصد دیدن فیلم باکامپیوتر را ندارید، بهتر است ازDVD در برابر رایترCD صرفنظر کنید. برای سی دی رایتر 3 سرعت ذکر می شود سرعت رایت (سرعت نوشتن اطلاعات ) ، سرعت ری رایت ( که برای سی دی های با قابلیت چندین بار رایت استفاده می شود ) وسرعت خواندن اطلاعات. از درایوی استفاده کنید که حداقل40X سرعت رایت،12X سرعت زی رایت و40X سرعت خواندن اطلاعات و حداقل 2 مگابایتبافر داشته باشد.

 

 

 

کارت گرافیک

کارتهای گرافیک تقریباً هر 6 ماه تغییر می کنند و نوع پیشرفتهتر و جدیدتر آن وارد بازار می شود که قابلیتهای بیشتری برای بازی های کامپیوتری باگرافیک سطح بالا و قابلیتهای سه بعدی امروزی ساخته می شوند بنابراین انتخاب درستکار مشکلی است

 

 

/ 0 نظر / 7 بازدید