کم کردن صدای کامپیوتر

کم کردن صدایکامپیوتر

اگر حداقل یک فن اضافی برای کامپیوتر خود نصب کرده باشید. حتماً متوجه صدای اضافی آن شده اید. فن اضافی برای گردش هوای بهتر و جلوگیری ازافزایش حرارت کامپیوتر بسیار خوب است، اما مشکل نویز یا صدای مزاحم هم وجود دارد،که به کیفیت، دور و قدرت فنی که خریداری کرده اید هم بستگی دارد.  مشکل دیگر ایناست که گرد خاک بیشتری وارد کامپیوتر شما می شود. که باید در دوره های زمانیکوتاهتر کامپیوتر خود را نظافت کنید. برای کاهش صدای تولیدی هم یک راه حل ساده وجوددارد. و آن کاهش سرعت یا دور فن در زمانی است که کامپیوتر در بار کامل کار نمیکند.  و زمانیکه به تهویه گرما با شدت بیشتری احتیاج دارید. ( مانند زمانیکه یکبازی سه بعدی را اجرا می کنید یا کامپیوتر راOver Clock کرده اید.) آنگاه احتمالاً می خواهید فن با سرعتبالا کار کند. اما چگونه می توان این کار را انجام داد؟

نسل جدید فن ها دارای سیستم کنترل سرعت هستند. بعضی از کمپانیها فن هایی با سیستم کنترل دور برای کامپیوتر ساخته اند. یکی از آنها را می توانیددر آدرس زیر بیابید.

www.coolermaster.com

پس از اینکه بر روی لینک بالا کلیک کردید بدنبال مدلهایAerogate وMusketter را چک کنید.

مشکل این جاست که این محصولات کمی گران هستند و ممکن است درایران قابل دسترسی نباشند. بنابراین ما در اینجا نحوه اسمبل یک سیستم کنترل سرعتساده را برای کامپیوتر ارائه میدهیم. این کار ساده تر از آن چیزی است که فکر میکنید. و قیمت آن هم بسیار مناسب است. برای این کار باید با لحیم کاری قطعاتالکترونیکی آشنا باشید یا از کسی که در این زمینه مهارت دارد کمکبگیرید.

تنها چیزی که لازم دارید و باید خریداری کنید یکپتانسیومتر 100 اهم خطی است که در فروشگاههای لوازم الکترونیکی به وفور یافت میشود. همچنین به 60 سانتی متر سیم هم احتیاج دارید. تا اتصالات لازم را انجامدهید.

نحوه اتصال ساده است. سیم تغذیه فن باید قطع شود و پتانسیومتربین آن قرار می گیرد. این سیم برای سوکتهای سه پین قرمز رنگ و برای سوکتهای چهارپین زرد رنگ است. ( سوکتهای سه پین به مادربرد و سوکتهای چهار پین مستقیماً به منبعتغذیه وصل می شوند.)

سر های سیمی را که قطع کرده اید لخت کرده و به پایه هایپتانسیومتر لحیم کنید. به خاطر داشته باشید حتما بعد از پایان کار قسمتهای بدونعایق را با نوار چسب برق عایق کاری کنید. تا از اتصالی ناخواسته جلوگیری کنید. برایدسترسی بهتر می توانید پتانسیومتر را در جلوی کیس نصب کنید. تنها کاری که لازم استبکنید سوراخ کردن کاور پلاستیکی کیس است. شما می توانید برای هر فنی که صدای زیاددارد یک پتانسیومتر نصب کنید ولی مراقب فنCPU باشید و بهتر است روی آن این کار را انجام ندهید.

 

/ 0 نظر / 7 بازدید