نگاهی به عملکرد گوگل نیوز

نگاهی به عملکرد گوگل نیوز

 

مرگ تیم راسرت، مجری اخبار شبکه‌ NBC در ماه جاری، به سرعت در صدر اخبار بزرگ‌ترین سایت‌های خبری آمریکا قرار گرفت اما صفحه‌ اول گوگل نیوز این خبر را با یک ساعت تاخیر منتشر کرد.

 

به گزارش فاوانیوز به نقل از ایسنا، گوگل یک مشکل فنی را عامل این تاخیر خوانده و اعلام کرد که این نشان نمی‌دهد سایت خبری‌اش که محتوای آن تماما توسط برنامه‌های رایانه ای جمع‌آوری می‌شود، مناسب نیست.

کارشناسان رسانه‌های آنلاین اظهار می‌کنند که گوگل کار چندانی برای تغییر این سایت در سال‌های اخیر انجام نداده به ویژه در مقایسه با محصولات دیگرش مانند Google Maps یا جی‌میل که با سرعت زیادی صاحب ویژگی‌های جدید می‌شوند، شاید در نتیجه رشد ترافیک آن کند است.

طبق آمار نیلسن آنلاین، گوگل نیوز با 4/11 میلیون کاربر در ماه می در میان سایت‌های خبری در رده هشتم و پس از یاهونیوز قرار گرفت که با 8/35 میلیون بازدید کننده، سایت خبری شماره‌ یک شد.

سرعت رشد ده درصدی گوگل نیوز طی دو سال گذشته بسیار کندتر از بیش‌تر سایت‌های خبری بزرگ اینترنتی بوده است.

واضح است که گوگل نیوز از مرحله‌ی آزمایشی گذشته است اما هنوز هیچ تبلیغاتی نشان نمی‌دهد و هیچ نشانی از اینکه گوگل مستقیما از این سایت پول درمی‌آورد، وجود ندارد.

مدیران گوگل با بیان این که ترافیک هدف بزرگی نیست از موفقیت این سایت خبری دفاع می‌کنند؛ به گفته‌ی آن‌ها، گوگل نیوز کمک می‌کند این شرکت نتایج جست‌وجوی بهتری را تولید کند و به کاربران کمک می‌کند منابع خبری را بیابند که ممکن بود به صورت دیگر از آن‌ها آگاهی نیابند.

به همان شکلی که رایانه‌های گوگل، وب را برای اضافه کردن صفحات به موتور جست‌وجوی آن کاوش می‌کنند، سرویس اخبار این شرکت وب‌سایت‌ها را اسکن کرده و مقالاتی را که جمع‌آوری می‌کند در یک ایندکس گرد می‌آورد.

سپس مقالات را بر پایه موضوعات ویژه گروه‌بندی کرده و از علایم مختلفی مانند محل قرارگیری یک گزارش در یک سایت خبری، اجازه ناشر خبر در مورد موضوع مورد نظر و انتشار خبر در جای دیگربرای رتبه‌بندی این گزارش‌ها از نظر اهمیت استفاده می‌کنند.

گوگل نیوز بر خلاف بیش‌تر سرویس‌های خبری دیگر که تلاش می‌کنند خوانندگان را در سایت خود نگه‌داری کنند، نتایج را به شکل مجموعه‌ای از لینک‌ها درست کرده و خوانندگان را به سایت‌های محل انتشار گزارش مربوطه هدایت می‌کند.

مدیران خبری تا اندازه‌ای برای پذیرفتن گوگل کنار آمده‌اند اما همچنان این هراس ادامه دارد که فراهم‌کنندگان خبری مانند گوگل نیوزبرای سرقت ترافیک بیش‌تری از آنچه که به همراه می‌روند پتانسیل دارند.

مدیران این صنعت از این که سایت‌های خبری کنترل اندکی برروی کاربران دارند، نگرانند زیرا کاربران در عوض ورود به یک سایت خبری مورد علاقه‌شان‌ از طریق صفحه‌ی اصلی آن، توسط گوگل به یک مقاله‌ی تنها هدایت می‌شوند و شاید در سایت بمانند و وقتی خواندن آن را تمام کردند سایت مذکور را ترک می‌کنند.

انتقاد از گوگل نیوز در اروپا شدیدتر بوده است؛ یک دادگاه بلژیکی سال گذشته گوگل را به علت انتشار بدون اجازه‌ لینک‌هایی از اخبار نشریه‌های فرانسوی و آلمانی زبان این کشور در زمینه‌ نقض کپی رایت محکوم شناخت.

اریک اشمیت، مدیر اجرایی گوگل، به تازگی اعلام کرد به عنوان شرکتی که به تولید محتوای کیفیت بالا متکی است گوگل الزام اخلاقی عظیمی را برای کمک به منابع خبری برای موفق بودن در عرصه اینترنت احساس می‌کند.

به گفته او، سرویس‌های جست‌وجو و اخبار گوگل برای هدایت ترافیک بازدید کنندگان به سایت‌های خبری بسیار موفقیت‌آمیز بوده اما این شرکت برای برگرداندن این ترافیک به پول برای خود و منابع خبری خوب عمل نکرده است.

با این حال گوگل در سال گذشته ویژگی‌های متعدد جدیدی را به این سایت افزوده و دسترس‌پذیری آن را افزایش داده و نسخه‌های بومی شده گوگل نیوز برای 43 کشور و در 20 زبان وجود دارد.

 

         

 

/ 0 نظر / 8 بازدید