آشنایی با Bluetooth بلوتوس

آشنایی باBluetooth

تکنولوژی

Bluetooth که بعضی ها در فارسی آن را به دندانه آبی ترجمه کردهاند. استانداردی برای امواج رادیویی است که که برای ارتباطات بی سیم امپیوترهایقابل حمل و نقل (مانندlap top ها) و تلفن های همراه ووسایل الکترونیکی رایج استفاده می شوند این امواج برای فاصله های نزدیک استفاده میشوند و برای ارتباطات بی سیم تکنولوژی ارزانی محسوب می شوند. و بوسیله این تکنولوژیمی توانید بین دو وسیله که دارای این تکنولوژی باشند به صورت بی سیم پیغام، عکس یاهر کلاً اطلاعات رد و بدل کنید.

رادیویBluetooth در داخل یک میکروچیپ قرار دارد و در باند فرکانسی 2.4 گیگا هرتز عمل می کند. این تکنولوژی از سیستم"Frequency Hoping Spread Spectrum" استفاده می کند، کهسیگنال آن 1600 بار در ثانیه تغییر می کند که کمک بزرگی برای جلوگیری از تداخلناخواسته و غیر مجاز است. علاوه بر این بوسیله نرم افزار کد شناسایی وسیله طرفمقابل چک می شود. بدین ترتیب می توان اطمینان حاصل کرد که اطلاعات شما فقط به مقصدمورد نظر می رسد.

این امواج با دو قدرت وجود دارند. سطح قدرت پایین تر کهمحیطهای کوچک را می تواند پوشش دهد ( مثلاً داخل یک اتاق ) یا در نوع با قدرتبالاتر که رنج متوسطی را می تواند پوشش دهد. ( مثلاً کل یک خانه را متواند پوششدهد. ) این سیستم هم برای ارتباط نقطه به نقطه و هم برای ارتباط یک نقطه با چندنقطه می تواند استفاده شود. دارای پهنای باند 720Kbs و 10متر قدرت انتقال (در صورت تقویت تا 100 متر قابل افزایش است ) می باشد. اینتکنولوژی که از سیستم گیرندگی و فرستندگی در جهت مناسب استفاده می کند. قادر استامواج رادیویی را از میان دیوار و دیگر موانع غیر فلزی عبور دهد. اگر امواج مزاحمدستگاه ثالثی باعث تداخل شود انتقال اطلاعات کند می شود ولی متوقف نمیشود.

با سیستمهای امروزی بیش از 7 دستگاه می توانند برای برقراریارتباط با تولید کننده امواج در یک دستگاه دیگر فعال شوند. به این شیوهPiconet می گویند چندینpiconet‌ را می توان به یکدیگر متصل کرد که یکscatternet را تشکیلمی دهند.

 

Bluetooth SIG

سازمان Bluetooth SIG یا Special interest group در سال 1998 بوسیله سونی اریکسون، IBM، Intel، نوکیا توشیبا بوجود آمد. و پس از آن شرکتهای تری کام، Lucent، مایکروسافت و موتورولا و بیش از 2000 کمپانی دیگر به این سازمان پیوستند.

 

فرایند صدور جواز و گواهینامه:

قبل از اینکه یک کارخانه بتواند محصولی که از تکنولوژی بی سیم Bluetooth استفاده می کند وارد بازار کند باید جواز آن را از دو جهت دریافت کند. ابتدا محصول مورد نظر استانداردهایی لازم دارد که بتواند با دستگاههای دیگر که دارای تکنولوژی بی سیم  Bluetooth هستند ارتباط برقرار کند. دیگر اینکه باید مجوزهای لازم برای این سیستم چه در کشور سازنده و چه در کشوری که محصول  به فروش می رود مجوزهای قانونی آنها را دریافت کند

 

/ 1 نظر / 7 بازدید
رامین

ممنون مطلب خوبی بود