راهنمای خرید پرینتر

راهنمای خرید پرینتر

فرض کنید وارد یک مغازه فروش کامپیوتر شده اید ومی خواهید یک پرینتر بخرید! چه پرینتری انتخاب می کنید؟ چه مشخصاتی برای شما اهمیتدارد اصلاً آن را برای چه کاربردی می خواهید؟

همه روزه افراد زیادی تعدادی پرینتر برای استفادهشخصی یا حرفه ای می خرند. نوع پرینتری که انتخاب می کنید بستگی به این دارد که ازچه چیزی می خواهید پرینت بگیرید، متن یا گرافیک یا عکس سیاه وسفید؟ اگر بیشتر ازمتون پرینت می گیرید و تعداد این متون هم زیاد است یک پرینتر لیزر سیاه و سفید برایشما بسیار مناسب است  اما برای پرینت گرفتن از عکس ها یا تصاویر گرافیکی احتیاج بهیک پرینتر رنگی جوهر افشان (جوهر پاش ) یا در صورت امکان یک پرینتر لیزر رنگیدارید.

پرینتر جوهر افشان و پرینتر لیزررنگی

پرینترهای جوهر افشان با پاشیدن نقاط کوچک جوهر دریک ورق کاغذ کار می کنند. که باعث بوجود آمدن تصاویر رنگی یا سیاه و سفید و در بعضیمواقع عکاس هایی با کیفیت می شود. هر چند پرینترهای جوهر پاش با خطوط تیز ممکن استمشکل داشته باشند بنابراین متنی که با آن چاپ می شود ممکن است آن دقت لازم رانداشته باشد که بستگی به سرعت پرینت هم دارد.

اکثر پرینتر های معمول جوهر افشان سه رنگ دارند کهبرای ساختن رنگهای مختلف از آنها استفاده می شود. و در بعضی از پرینتر ها برایساختن رنگ سیاه هم از همین سه رنگ استفاده می شود که باعث مصرف زیاد جوهر می شود وعلاوه بر آن رنگ سیاهی که به این صورت تولید می شود یا به آبی و یا به سبز تمایلدارد که برای پرینت گرفتن از یک متن ایده آل نیست. برای اینکه در یک پرینتر جوهرافشان رنگ سیاه را بدرستی داشته باشید احتیاج به پرینتری دارید که یک کارتریج مجزابرای رنگ سیاه داشته باشد. که در این حالت حداقل دو کارتریج باید وجود داشته باشد. یکی برای سه رنگ اصلی ( آبی - قرمز - سبز ) و یکی برای سیاه که بهCMYK معروف است. بهترین ساختار برای یک پرینترجوهر افشان کارتریجهای مجزا برای هر رنگ است که در صورت لزوم فقط کارتریجی را کهرنگ آن تمام شده عوض می کنید.

یک عکس خوب بوسیله یک پرینترCMYK چاپ می شود و برای عکسهای با کیفیت حرفهای به یک پرینتر شش رنگ احتیاج داریدکه یک آبی روشن و یک قرمز روشن علاوه بر رنگهایذکر شده دارد. این نوع پرینتر برای برای چاپ عکس بسیار عالی بوده ولی برای پرینتگرفتن از یک متن ضعیف عمل می کند. بخاطر داشته باشید که هر چند پرینتر های جوهرافشان کیفیت بالا عکس های با کیفیتی را می توانند چاپ کنند اما مصرف جوهر آنها همبالاست بنابراین یکی از فاکتورهای مهم مصرف جوهر آنهاست که بر قیمت عکس چاپ شدهتاثیر دارد.

اما پرینتر های جوهر افشان بهترین پرینتر هایموجود نیستند سرعت آنها 2 تا 3 صفحه در دقیقه برای پرینت متن است و برای چاپ هرصفحه گرافیک و عکس 2 تا 3 دقیقه زمان احتیاج دارد. طبیعتاً قیمت این پرینتر ها باافزایش سرعت پرینتر افزایش پیدا می کند به هر حال پرینتر های جوهر افشان از نظرقیمت با بودجه بسیاری از افراد سازگار است. البته همه پرینتر های جوهر افشان ارزاننیستند و پرینتر جوهر افشان با قیمت 1500 دلار هم در بازار یافت می شود.

یک انتخاب گرانتر برای پرینت رنگی پرینتر لیزر استکه از تونرCMYK برای خلق تصویراستفاده می کند. این پرینترها تصاویر گرافیکی و عکسهای با کیفیت فوق العاده عالیچاپ می کنند. به همان خوبی که خطوط تیز متن را پرینت می گیرند. سرعت آنها هم قابلتوجه است 6 تا8 صفحه در یک دقیقه برای یک متن و یک صفحه در دقیقه برای برای برایپرینت از از تصاویر گرافیکی و عکس ها. ولی یک پرینتر لیزر رنگی بسیار گران است. بهطوریکه ارزان ترین پرینتر لیزری از گرانترین پرینتر جوهر افشان هم گرانتر است. البته در یک پرینتر لیزر رنگی هزینه چاپ هر برگ ارزان تر از پرینتر جوهرافشان است. و اگر قرار است تعداد زیادی پرینت رنگی داشته باشید باید در خرید پرینتر همه ایننکات را در نظر بگیرید.

 

پرینتر های لیزر سیاه وسفید

پرینترهای لیزر سیاه و سفید اساس کارشان ماننددستگاه فتوکپی است پرینتر لیزر یک متن را با فونت های تیز به خوبی و سرعتی برابر 6تا 8 ورق در دقیقه  و برای تصاویر گرافیکی با سرعت 2 ورق در دقیقه چاپ می کند. اینپرینترها برای چاپ متن بهترین انتخاب هستند بخصوص اگر متون با خط ریزتر از حد معمولیا درشت تر از حد معمول سر و کار دارید. قیمت تمام شده پرینت برای هر صفحه هم بسیارارزان است و از کاغذ معمولی هم به راحتی پرینت می گیرند با اندازه های مختلف کاغذهم نسبت به پرینتر های دیگر بی دردسر ترند. قیمت آن مناسب است و اگر به پرینت رنگیاحتیاج ندارید بهترین انتخاب برای شما هستند.

 

/ 1 نظر / 7 بازدید
خرید پرینتر

سلام بنظرم بهترین انتخاب میتونه پرینتر چهارکاره hp 127 باشه یا پرینتر 4 کاره hp 125