لپ تاپ بخریم یا دسک تاپ

 

شاید این شک در وجود شما هم رخنه کرده باشد که آیا زمان آن فرا نرسیده است

که پول بی زبان را خرج دسک تاپ های بزرگ نکرده و از وجود لپ تاپ های

نازنین بهره بگیریم. پاسخ بدین شک چندان آسان نیست.

 

نمی دانم می دانید یا نه که میزان فروش لپ تاپ در آمریکای شمالی از دسک تاپ ها فراتر رفته است و تصور می کنم حدود 54 درصد بازار کامپیوترهای آن خطه در اختیار لپ تاپ ها قرار گرفته است. اینجا ایران است و تفاوت های محیطی و فرهنگی بسیاری با آمریکا دارد. هنوز درصد افرادی که در ایران زمین به کامپیوتر دسترسی ندارند بسیار است اما این موضوع باعث نمی شود که همان رفتارهای سابق تکرار شود. به بیان دیگر عاقلانه است که برخی از طالبان کامپیوتر به سوی خرید لپ تاپ راهنمایی شوند البته این هم برای خودش مساله ای است که چشم پوشی از خرید دسک تاپ و توجه به لپ تاپ ها برای چه افرادی مناسب است. قبل از ادامه بحث، مقدماتی لازم است که بدان می پردازم. دو عامل مهم در ارزیابی اثربخشی استفاده از دسک تاپ ها و لپ تاپ ها وجود دارد. نسبت کارایی به قیمت در ابتدا این مساله را مشخص کنید که آیا دستگاه موردنظر به اندازه ای که هزینه داشته برایتان کارآمد بوده است؟ هر چه این نسبت بزرگ تر باشد نشان از کارایی فوق العاده دستگاه دارد. نکته این جاست که از یک دستگاه 500 هزار تومانی انتظار نمی رود که همچون دستگاهی 800 هزار تومانی کار کند اما دقت در انتخاب قطعات، نصب صحیح نرم افزارها و نگهداری مناسب می تواند کارایی همان دستگاه 500 هزار تومانی را افزایش دهد تا معادل یک دستگاه 650 هزار تومانی کار کند. به سهولت می توان دستگاه های متعدد اعم از دسک تاپ و لپ تاپ را در این باره با یکدیگر مقایسه کرد. بدین صورت که یک برنامه مشابه توسط دستگاه های مختلف اجرا و کیفیت آن مورد سنجش قرار بگیرد. نسبت کارکرد واقعی با مقدار انتظاری نسبت دیگری که اغلب مورد غفلت واقع می شود ارزیابی این موضوع است که آیا هزینه ای که برای تامین دستگاه صرف شده با نیازی که مطرح شده است تناسب دارد؟ به عنوان مثال اگر نیاز کاربر دیدن فیلم، شنیدن موسیقی، گشت وگذار ساده در اینترنت و از این قبیل فعالیت ها باشد، آیا خرید دسک تاپ 800 هزار تومانی صحیح است؟ پرواضح است که یک دسک تاپ 400 هزار تومانی نیز قادر به انجام این کارها خواهد بود و مثالی دیگر، فرض کنید دائم السفر هستید و وسیله شخصی دارید، آنگاه حدود 5/2 میلیون خرج لپ تاپی می کنید که وزن آن حدود 1600 گرم و عمر باتری آن حدود پنج ساعت است. به نظر شما آیا این هزینه منطقی است. پاسخ این است که خرید لپ تاپی با دو کیلوگرم وزن و عمر باتری سه ساعته هم نیاز شما را برآورده می کند و فکر می کنم حدود یک میلیون تومان بیشتر از میزان انتظار هزینه کرده باشید.

نتیجه گیری

اینکه آیا می توان لپ تاپ ها را به سهولت جایگزین دسک تاپ کرد بدین راحتی ها ممکن نیست. هم به دلیل قیمت بالای لپ تاپ، هم به دلیل عدم رواج فرهنگ استفاده از آن و نیز عدم مهیا بودن دسترسی به اینترنت در مکان های عمومی و دلایل بسیار دیگر بنابراین نسبت بالا را برایتان گفتم تا خودتان بتوانید در این باره تصمیم گیری کنید.

 

/ 1 نظر / 6 بازدید
یک دوست

سلام اگر دانشجو هستی سایت daneshjooyar.com سایت جالبیه: می تونی رایگان آگهی خانه، نیاز به هم اتاقی، کتاب و جزوه، لوازم منزل، پروژه های دانشجویی، جابجایی دانشجو و .... بگذاری. همینطور خیلی ساده و سریع پیام هاتو به بقیه دانشجوهای سراسر ایران برسونی. سال نو مبارک.