تاریخچه کامل موس های کامپیوتر از ابتدا تا حال

شبکه خبری کامپیوترتایمز:شاید اغراق نباشد که بگوییم موس طلیعه دار عصر جدیدی در دنیای کامپیوترهای شخصی بوده است. کاربرانی با کمترین دانش می توانند تنها از روی شکل ها و با کلیک کردن، کار با کامپیوتر را تجربه کنند.

در ادامه این مطلب به بررسی تاریخچه موس ها از توپ های بولینگ قدیمی تا کنترلرهای ذهنی آینده می پردازیم.

۱. اولین گوی غلطان (trackball):

 

اولین وسیله ورود اطلاعات به کامپیوتر که توسط حرکات دست کنترل می شد و مکان نما را جابجا می کرد، در سال ۱۹۵۲ توسط نیروی دریایی سلطنتی کانادا اختراع شد. این ابزار در حقیقت یک توپ بولینگ فایو-پین کانادایی بود که بر روی یک سخت افزار ویژه سوار شده بود. این سخت افزار می توانست جهت چرخش توپ بولینگ را تشخیص داده و این اطلاعات را به حرکات روی صفحه کامپیوتر تبدیل کند. از آنجا که این اختراع متعلق به یک پروژه کاملا سری نظامی بوده، بنابرین حق امتیاز آن هیچ گاه ثبت نشده است.
۲. اولین موس:

 

 

اولین قطعه سخت افزاری که ما آن را به عنوان جد موس های مدرن امروزی می شناسیم، در سال ۱۹۶۳ توسط داگلاس اینگلبارت آمریکایی تولید شد. این ابزار برای ثبت حرکات در دو جهت، از دو چرخ قائم استفاده می کرد و می توانستید آن را مانند موس های امروزی در دست تان بگیرید.
۳. اولین موس با گوی غلطان:

 

 

این گجت محصول سال ۱۹۶۸ شرکت Telefunken Rollkugel آلمان است. این موس در زیر خود یک گوی غلطان کوچک داشت و تنها یک دکمه برای کلیک بر روی آن پیش بینی شده بود. کاربرد آن هم برای رسم تصاویر گرافیکی وکتور بود.۴. اولین موس نوری:

 

 

موس های با قطعات متحرک مکانیکی مقداری غیر قابل اعتماد و ناپایدار بودند. زیراکس در اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی، برای بهبود کارایی، در مقابل موس های گوی غلطان، اولین موس نوری را با نام Alto معرفی کرد. این موس از ال ای دی و سنسورهای نوری برای ثبت حرکات استفاده می کرد. اما این موس برای کارکرد صحیح، به پد ویژه ای نیاز داشت که به شکل خاصی مدرج شده بود.۵. اولین موس تجاری:

 

 

در سال ۱۹۸۱ شرکت زیراکس موس Alto را به عنوان کنترلر در سیستم های ۸۰۱۰ تولیدی اش به کار برد. در واقع آلتو اولین موسی است که به صورت تجاری به بازار عرضه شده است. جالب اینکه هر سیستم ۸۰۱۰ بیش از ۷۵۰۰۰ دلار قیمت داشت!۶. اولین موس خانگی:

 

 

اپل در سال ۱۹۸۳ برای ساخت موس کامپیوترهای اپل لیزا، تصمیم گرفت که به سراغ تکنولوژی گوی غلطان برود. این کامپیوتر اپل با قیمت ۱۰۰۰۰ دلار به بازار عرضه شد. موس لیزا تنها یک دکمه داشت و گوی غلطان درون آن فولادی بود. جالب اینکه اپل ۲۰ سال بعد از لیزا، دوباره سراغ موس های یک کلیدی آمده است!۷. اولین موس بیسیم:

 

 

لاجیتک در سال ۱۹۸۴ اولین موس بیسیم اش را که با امواج مادون قرمز کار می کرد، ابداع نمود. اما این موس حتما باید در دامنه دید دریافت کننده می بود تا بتواند کار کند. بعد از آن همین شرکت در سال ۱۹۹۱ اولین موس بیسیم با امواج رادیویی را به بازار عرضه کرد که نیازی به حضور در دامنه دید گیرنده نداشت.۸. اولین موس لیزری:

 

 

اولین موس لیزری برای کاربران عادی را هم لاجیتک در سال ۲۰۰۴ با نام MX1000 به بازار عرضه کرد. تا قبل از این موس های نوری برای روشن کردن سطح و ثبت حرکات از LEDها استفاده می کردند. اما استفاده از لیزر به موس ها اجازه داد تا روی سطوح بسیار متفاوتی کارایی و دقت کافی را داشته باشند.۹. موس ژیروسکوپ:

 

 

موس های Air دیگر محدودیت دامنه حرکت دو بعدی موس را به سخره گرفته اند. با کج کردن موس به اطراف، می توانید به راحتی مکان نما را حرکت دهید. MX Air لاجیتک چنان جذاب است که در لیست بهترین موس های همه دوران ها، در رده ششم ایستاده است.۱۰. موس لمسی

 

 

موس تا به حال تنها به عنوان یک ابزار ورود اطلاعات به کار می رفت، اما حالا دیگر می تواند عکس العمل هم نشان دهد. Novint Falcon در سه بازویش از موتورهایی بهره می برد که دست تان را در اطراف حرکت می دهد و باعث می شود شما اشیاء روی صفحه کامپیوتر را احساس کنید!۱۱. موس سه بعدی:

 

 

موس های عادی تنها در دو جهت حرکت می کنند، اما ما در جهانی بیش از دو بعد زندگی می کنیم. پس به موس هایی نیاز داریم که امکان انجام کارها به شیوه متفاوتی را داشته باشند. این نمونه اولیه ویژه، که توسط Axsotic تولید شده، به شما امکان حرکت و چرخش در سه بعد را می دهد. فکر می کنید گشت و گذار در گوگل ارث سه بعدی با این موس چگونه است؟!
۱۲. موسHands-Free :

 

 

اینجا همه داستان درباره تبدیل حرکات فیزیکی بدن به جابجایی روی صفحه نمایش است. کم کم به سمتی می رویم که دیگر به وجود سخت افزاری موس هم نیازی نداشته باشیم. البته کینکت مایکروسافت اولین تجربه عملی در این زمینه است. مثلا لپ تاپ هایی خواهد آمد که با این تکنولوژی، حرکات ما را ثبت کرده و برای کنترل سیستم عامل و برنامه ها از آن استفاده می کنند.
۱۳. موس ذهنی:

 

 

سخت افزار؟ حرکت؟ مساله را اینقدر سخت و پیچیده نکنید. آینده موس ها، کنترل مکان نما فقط و فقط با مغز است. البته هنوز هدست هایی که قابلیت خواندن امواج مغزی را دارند در مراحل تجربی اولیه قرار دارند. اما تا وقوع تغییری به بزرگی اختراع اولین موس راه زیادی باقی نمانده است

امروزه ماوس دارای جایگاه خاصی می باشد. ماوس قادر به تشخیص حرکت و کلیک بوده و پس ازتشخیص لازم، اطلاعات مورد نیاز را به رایانه ارسال می کند تا عملیات مورد نیازانجام شود. در سیستم های اولیه ماوسی وجود نداشته زیرا رایانه ها در آن زمان دارایاینترفیسی مشابه ماشین های تایپ یا کارت پانچ بودند. بعداز چندین سال کلید هایپیکانی در اغلب ترمینال ها مورد استفاده قرار گرفتند، (حدوداً اواخر سال ۱۹۶۰ واوایل ۱۹۷۰) سپس مدادهای نوری و Joy Stickها به بازار عرضه شدند، تا اینکه ماوس بههمراه رایانه های مکینتاش ارائه گردید و این یک موفقیت بزرگ بود.
عملکرد ماوسطبیعی و قیمت آن بسیار ارزان بود تا اینکه سیستم های عامل نیز از ماوس حمایتکردند.
مهم ترین عملی که ماوس انجام می دهد تبدیل حرکت دست به سیگنال هایی است کهرایانه قادر به استفاده از آن می باشد.
اجزای اصلی ماوس
-
گوی کوچکی درون ماوسقرار دارد و سطح مورد نظر را لمس نموده، حرکت کرده و می چرخد.
-
دو غلتکی که گویرا لمس می کنند (که یکی حرکت x را تشخیص می دهد و دیگری حرکت y را.)
-
هر غلتکبه یک میله متصل می باشد و میله باعث چرخش دیسک می گردد.
-
در دو طرف دیسک دوقطعه اصلی وجود دارد که یکی LED مادون قرمز و دیگری سنسور مادون قرمز می باشد. دیسکدارای سوراخ هایی می باشد که باعث شکست نور می شود، این نور توسط LED ایجاد می شودبدین ترتیب سنسور مادون قرمز پالس های نور را مشاهده می کند. تعداد پالس  ها باسرعت ماوس و مسافتی که ماوس حرکت می کند ارتباط مستقیم دارد.
-
پردازنده ای که برروی برد قرار دارد ، پالس ها را خوانده و تبدیل به باینری می کند و به رایانه ارسالمی نماید.
نکته: قطر گوی ماوس تقریباً ۲۱ میلیمتر، قطر غلتک ۷ میلیمتر و تعدادسوراخ های دیسک ۳۶ عدد می باشد.
ماوس های نوری
این ماوس ها در اواخر سال ۱۹۹۹به بازار ارائه گردیدند و در هر ثانیه توسط دوربین کوچک خود ۱۵۰۰ تصویر می گیرند. این ماوس ها در محل مسطحی قابل استفاده می باشند.
ماوس های نوری دارای یک LED قرمزرنگ می باشند که باعث تشعشع نور درون یک سنسور CMOS می باشد. این سنسور هرتصویر را برای تجزیه و تحلیل در اختیار پردازنده سیگنال های دیجیتال (DSP) قرارمی دهد.
DSP
با سرعت ۱۸ میلیون دستور العمل در ثانیه عملیات خود را انجام می دهدو قادر به تشخیص الگوهای موجود در تصاویر و نحوه تغییر آنها با تصویر قبلی می باشد. DSP قادر به تشخیص میزان حرکت ماوس بوده و پس از آن مختصات مربوطه را برای رایانهارسال می کند. رایانه نیز مکان نما را در مختصات تعیین شده بر روی مانیتور قرارخواهد داد.
کانکتورهایماوس
اغلب ماوس ها امروزه از یک کانکتوراستاندارد PS /2 استفاده می نمایند. این کانکتورها دارای۶ پین می باشند.
هر یک از این پین هاعملکرد مخصوصی دارند. زمانی که ماوس حرکت می  کند و یا کاربری دکمه آن را کلیکمی نماید، ماوس ۳ بایت اطلاعات را برای رایانه ارسال می نماید.
بایت اول شاملوضعیت دکمه سمت چپ، وضعیت دکمه سمت راست، صفر، یک، جهت x، جهت y و موارد دیگرمی باشد. دو بایت بعدی شامل مقادیر x و y و تعداد پالس های تشخیص داده شده در جهت x و y نسبت به آخرین اطلاعات ارسال شده می باشند.
کلید ها
بیشتر ماوس ها دارایدو کلید می باشند، بعضی از ماوس ها سه یا چهار کلید دارند. کلید سمت چپ برای ضربهزدن روی نمادها یا گزینه های پنجره های برنامه استفاده می شود.
کلید سمت راستنیز برای فراخوانی از فرمان یا میانبرها به کار می رود. کلیدی که بین کلید های چپ وراست، پایین آن و یا در کناره قاب ماوس قراردارد برای پیمایش صفحه (Scroll) استفادهمی شود.
ماوس های بی سیم
این ماوس ها اطلاعات خود را از طریق موج های رادیویی ویا نور مادون قرمز به رایانه ارسال می کنند در نتیجه سیمی به کار نمی رود. ماوس هایبی سیم دارای فرستنده، باتری و گیرنده متصل به کارت اصلی می باشد.computer-times

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 1 نظر / 133 بازدید
حدیث

با عرض معذرت نتونستم بهتر وبیشتر توضیح بدم ی کاری برام پیش اومده باید برم بعدا اگه دوست داشتین بیشتر در موردش حرف میزنیم فعلا...[لبخند]