نحوه انتخاب دوربین دیجیتالچگونه یک دوربین دیجیتال مناسببخریم؟
دوربینهای بسیاری با امکانات و قابلیتهای مختلف وجود دارند کهنمیتوانید تصور کنید.
قبل از اینکه جستجوی خود را برای خرید دوربین آغاز کنید درنظر داشته باشید که تعداد زیادی از دوربینهای دیجیتال قابلیت های مشابه ای دارند, ولی این مساله به این معنی نیست که کارایی یکسانی را هم ارایه میکنند. نقدها را کهبه Reviews معروف هستند بخوانید, هم نقدهای online و هم نقدهای مجلات را. ازدوستان, فامیل, همسایه ها و همکاران درباره دوربینهای آنها سوال کنید. بعضی ازمشخصات کلیدی عبارتند از:
 
مگاپیکسل
از 1.3 تا 6.1 مگاپیکسل وبالاتر, مقدار بیشتر معمولا در مسابقه مگاپیسکل بهتر است. مساله اصلی این است کهبدانید از عکسهایتان چه میخواهید. برای چاپ یک عکس با سایز 20x25 یا بزرگتر باکیفیت بالا, یک دوربین با حداقل سه مگاپیکسل ضروری است. ولی اگر عکسها را برای وبسایت یا چاپهای با سایز کوچک (مانند 8x13 یا 10x15) میخواهید, نتیجه ای خوبی کهمیگیرید این است که یک دوربین با قیمت کمتر در کلاس یک یا دو مگاپیکسل کفایتمیکند.البته داشتن مگاپیکسلهای بیشتر به شما صدمه ای نمیزند. اگر قیمت یک مسالهباشد, یک دوربین با مگاپیکسل کمتر به خوبی کارش را انجام میدهد. فقط به خاطر داشتهباشید که همیشه با بیشترین کیفیت دوربینتان (بیشترین مگاپیکسل آن) عکاسیکنید.
 
اندازه
دوربینهای دیجیتال در تمامی شکلها و اندازه ها هستند. درحالی که بعضی دوربینهای دیجیتال بسیار کوچک در بازار وجود دارد که عکسهای خوبیمیندازد, ولی سایز کوچک آنها از لحاظ فیزیکی نمیتواند تمامی قابلیت های مورد نیازمصرف کننده را شامل شود. به خاطر داشته باشید در صورتی که همسایه شما دوربیندیجیتالی دارد که در جیب پیراهنش جا میشود, نیاز شما به 10X زوم اپتیکال و یک فلشاکسترنال حداقل دوربینی با سایز متوسط تا بزرگ را میخواهد. اگر کوچک بودن دوربین دربالای لیست مشخصات مهمتان است, دقت کنید که شاید مجبور شوید بعضی از قابلیت هایدیگر را فدا کنید.
زوم
نزدیکتر شدن به موضوع عکاسی, یکی از رازهایگرفتن عکسهای بهتر است. ولی چه چیزی در مورد زوم دیجیتال/اپتیکال وجود دارد؟ بسیارخوب, تفاوت بزرگی بین این دوتا وجود دارد.
زوم اپتیکال به بزرگنمایی خود لنزگفته میشود هنگامی که شما زوم را روی موضوع به عقب و جلو میبرید.(که به عنوان تغییرفاصله کانونی هم شناخته میشود.) به عبارت دیگر, لنز عقب و جلو رفتن را دقیقا ماننددوربینهای فیلمبرداری تنظیم میکند. زوم اپتیکال کیفیت عکس دیجیتال را کم نمیکند. اگر شما به زوم کردن علاقه دارید, مطمئن شوید که دوربینی که میخرید دارای قابلیتزوم اپتیکال قوی باشد.
زوم دیجیتال فاصله کانونی را تغییر نمیدهد. در عوض, هرچقدر که به جلوتر زوم میکنید, بخش کوچکتر و کوچکتر سنسور دیجیتال برای ذخیره سازیعکس دیجیتال استفاده میشود. نتیجه این کار, هرچه کمتر شدن تعداد پیکسل ها در عکساست. وقتی که میخواهید عکسی را که با زوم دیجیتال زیادی گرفته شده است را چاپ کنیدفاقد وضوح و شفافیت خواهد بود.
باتری
دوربینهای دیجیتال باتریها رامثل آب نبات میخورند. که این میتواند یک موضوع گران قیمت باشد.
حداقل مطمینباشید دوربینی که انتخاب میکنید, باتریهای شارژی را بپذیرد. ( اغلب آنها میتوانند). سایزهای مختلف باتری به دوربینهای مختلف میخورد و مدل باتریها مورد استفاده میتواندبه عنوان یکی از عوامل انتخاب دوربین مورد بحث قرار بگیرد. به عمر باتریهای معمولادر نقدهای هر دوربین اشاره میشود, پس به خاطر داشته باشید که آنها را هم مطالعهکنید. یک دوربین خوب حدود 100 عکس با یکبار شارژ میگیرد, که البته عوامل مختلفیوجود دارد که میتواند روی این مساله تاثیر بگذارد. تا زمانی که نتوانید از دوربینخود بدون باتریها استفاده کنید, باید در نظر داشته باشید که به برای استفاده ازدوربینتان احتیاج به کابل برق یا آداپتور دارید.
بعضی از دوربینها باتریهایمخصوص به خود را دارند که فقط برای آن مدل خاص طراحی شده اند.
اغلب شارژر هم درخود دوربین وجود دارد, که این بسیار خوب است. قیمت باتریهای اضافه و شارژرهایی راکه توسط کارخانه ارایه میشود را هم در نظر داشته باشید. اینها چیزهای اضافه ای استکه شما قطعا باید بخرید, چه همراه دوربینتان باشد یا نباشد.
کارتهای حافظه
یکی دیگر از موضوعات قابل بحث, مدل کارت حافظه ای است که در دوربین استفادهمیشود. اگر میخواهید از دوربین خود در حین سفر استفاده کنید, ظرفیت بالاتر کارتحافظه برای ذخیره سازی عکسها تا زمانی که بتوانید آنها را برروی کامپیوترتان دانلود

/ 0 نظر / 7 بازدید