سالها پس از ارسال اولین هرزنامه

سال پس از ارسال اولین هرزنامه، هنوز ارسال این‌گونه پیام‌ها ادامه دارد. امروزه، ارسال SPAM به اینترنت و ایمیل و Chat محدود نمی‌شود. تقریباً هر روز میلیاردها پیام کوتاه (SMS) از طریق تلفن‌های همراه برای کاربران ارسال می‌شود. پیام‌هایی که بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته و گاه و بی‌گاه مزاحم شما می‌شود.

به نظر می‌رسد کلمه Spam برای اولین‌بار 15 سال پیش توسط آقای فور، یکی از مدیران سایت Usenet، بر روی پیام‌های فله‌ای گذاشته شد و از آن زمان تاکنون به یکی از مشهورترین کلمات دنیای IT تبدیل شده است.

براساس مطالعات مؤسسه Spam House، که برای از بین بردن این‌گونه پیام‌ها فعالیت می‌کند، بیش از 90% از ایمیل‌های رد و بدل شده در اینترنت مشمول تعریف Spam می‌شوند.

یکی از تحلیل‌گران ارشد Message Labs هم معتقد است: "امروزه ارسال Spam به یک مسابقه تسلیحاتی واقعی بدل شده است"

این تحلیل‌گر معتقد است: "روزانه میلیاردها هرزنامه ارسال و دریافت می‌شود که بار سرورهای ایمیل (Email Server) را به شدت افزایش می‌دهند. این حجم ایمیل باعث کند شدن شبکه هم می‌شود. علاوه بر آن بسیاری از SPAMها حاوی ویروس‌هایی هستند که باعث اذیت کاربران شده و دستگاه آنان را دچار مشکلات جدی می‌کند. در مجموع باید گفت، هرزنامه، اینترنت را به یک تجربه تلخ برای بعضی از کاربران، تبدیل کرده است. "

آقای فور معتقد است: "بهتر است به جای استفاده از کلماتی نظیر سالگرد یا 30 ساله شدن یا هر مفهوم مثبت دیگری، از عبارت، مجلس عزا برای این منظور استفاده شود."

آقای فور می‌گوید: "من اولین‌بار از کلمه Spam برای ارسال پیام‌های فله‌ای و نه لزوماً مزاحم در Forumها استفاده کردم، اما امروزه این کلمه تبدیل به کابوسی وحشتناک برای تمامی دست‌اندرکاران اینترنت شده است."

آقای ریچارد کاکس، مدیر اطلاعاتی مؤسسه Spam House می‌گوید: "وجود Spam به این معنی است که استفاده از Email به امری پر خطر تبدیل شده و دیگر نمی‌تواند ابزاری قابل اعتماد برای پیام‌رسانی قلمداد شود.

آقای فور می‌گوید: "در تاریخ بشر، با کم شدن موانع ارتباطات و ساده‌تر شدن آن، تمدن‌ها پیشرفت می‌کنند. ما ابزاری به این خوبی داریم که به مردم امکان تبادل افکار و عقاید را می‌دهد. اما با وجود هرزنامه‌ها افراد مجبورند برای برقراری ارتباط از شیوه‌های دشوارتر و پیچیده‌تر استفاده کنند.

جالب است بدانید اولین Spam یا ایمیل فله‌ای، در سال 1978 توسط یکی از مسؤولان بازاریابی شرکت DEC ارسال شد. در پیام ارسالی از کاربران دعوت شده بود تا در مراسم معرفی محصول جدید DEC شرکت کنند

سال‌ها طول کشید تا دولت آمریکا متقاعد شود که ارسال ایمیل‌های فله‌ای نوعی مزاحمت است و آن را ممنوع اعلام کند. در حال حاضر کاربران کشورهای روسیه و چین بیشترین ارسال‌کنندگان اسپم در جهان محسوب می‌شوند.

 

دولت‌های این دو کشور، همچنان با موضوع Spam، با بی‌تفاوتی برخورد می‌کنند و مانع ارسال این‌گونه پیام‌ها از کشورشان نمی‌شوند

 

/ 0 نظر / 10 بازدید